Balıkesir Merhaba Gazetesi

BİZ FARKINDAYIZ, KANSERİ YENECEĞİZ

BİZ FARKINDAYIZ, KANSERİ YENECEĞİZ
04 Şubat 2015 - 0:04

Genel

Halk Sağlığı Müdürü Dr.Hakkı Çoban 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla açıklama yaptı.
Yaptığı açıklamada kanserin dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada geldiğine dikkat çeken Çoban,  kanser türlerinden korunmanın önemine değindi. Kanserin ortaya çıkışının önelebildiğini, taramalarla ölümün yok edilebildiğini ve erken tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiğini belirten Çoban, kanserli olguların sigara içen ve obezite kişiliklerde daha sık görüldüğünü açıkladı.
Kanserlerin üçte birinin önlenebileceğini ve çevresel etkenlerin kanser oluşumunda önemli rol oynadığını vurgulayan Çoban, “Kötü beslenme, sedanter (hareketsiz) yaşam,sigara kullanımı,alkol kullanımı,güneş ışığının zararlı etkenlerine maruz kalma gibi kanser oluşumunda etkisi olan çevresel etkenlerin kontrol altına alınması ile kanser görülme sıklığı azalır” şeklinde konuştu.
“4 Şubat Dünya Kanser Günü vesilesiyle halkın kanser konusuna dikkatinin çekilmesi, konunun uzmanı olan kişiler aracılığıyla halkın bilgi düzeyinin yükseltilmesine yönelik aktivitelere,her özel gün ve haftalarda olduğu gibi bu günde de yer verilmesi,etkinlikler düzenlenmesi beklenmektedir” diyen Çoban, “Ağustos 2014 tarihinden itibaren Karesi Toplum Sağlığı Merkezi KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitimi Merkezi) birimi tarafından ücretsiz yapılmaya başlanılan 30-65 yaş arası Kadınlarda Serviks Kanseri (Rahim ağzı kanseri) taraması Balıkesir Devlet Hastanesi C Blok içinde bulunan KETEM Biriminde yapılmaktadır. Gönen-Bandırma-Burhaniye-Edremit ilçelerimizde de bulunan Toplum Sağlığı Merkezlerinde oluşturulan birimlerde smear testi (HPV DNA) yapılarak Serviks Kanser taraması için kanserde erken teşhis hedeflenmektedir” diyerek en kısa sürede diğer ilçelerde de tarama çalışmalarının başlatılacağını açıkladı. Şubat ayı içerisinde 50-70 yaş arasında bulunan vatandaşların aile hekimleri aracılığıyla başlatılan Kolon Kanseri (Bağırsak Kanseri) taramasının da tüm ilçelerde ücretsiz olarak yapılmakta olduğunu belirtti. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.