Balıkesir Merhaba Gazetesi

Biz neden bunları yaşıyoruz

Biz neden bunları yaşıyoruz
05 Kasım 2014 - 0:06

Genel

Tabip Odası ‘iş cinayetlerine’ dönüşen ‘iş kazalarına’ dikkat çekti.

Ard arda yaşanan felaketler ve son olarak Ermenek’te yaşanan maden faciası ile ilgili açıklama yapan Balıkesir Tabip Odası, iş kazalarının ülkemizde bu kadar çok iken diğer ülkelerde niçin sık yaşanmadığını sorguladı. Oda yönetim bu konuda bilgilendirmede bulundu.

Balıkesir Tabip Odası, ülkemizde felakete ve ‘iş cinayetlerine’ dönüşen ‘iş kazalarına’ dikkat çekti. Oda yönetimi tarafından yapılan açılmada “ülkemizde iş kazaları bu kadar yüksek iken diğer ülkelerde niçin yaşanmadığı” sorgulandı. Bu konuda bilimsel önlemler alınması gerektiği belirtilerek, Balıkesir Tabip Odası İşyeri Hekimliği Komisyonu Başkanı Dr. Mehmet Sevinçhan tarafından oda binasında bir bilgilendirme yapıldı.  Sevinçhan, işyeri denetlemeleri ve iş yeri hekimliğinin işverene bağlı olmaktan çıkarılarak, bağımsız bir denetim sisteminin getirilmesi gerektiğini savundu.

Açıklamada, “Ülkemizde iş kazasının olmadığı ve işçilerin yaşamlarını kaybetmediği gün geçmiyor.  Acı bir gerçek ki; İş kazalarında dünyada rekordan rekora koşuyoruz. Yine geçen hafta Karaman Ermenek’te yaşanan maden kazası sonrası halen 18 işçi kardeşimiz maden altında bulunuyor.

Biz neden bunları yaşıyoruz, neden ülkemizde bu kadar sık iş kazaları oluyor? Diğer ülkelerde bu kazalar neden bu kadar sık değil?” denildi. Bu olaylara karşı bilimsel önlemler alınması gerektiği vurgulandı. Oda bilgilendirmesinde iş güvenliğinden taviz verildiği, İş Güvenliği uzmanı ve İşyeri Hekimlerinin, İşverene bağlı çalıştıkları için bağımsız olmadıkları gerçeğine dikkat çekildi. HABER: LEVENT BAŞSAKA

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.