Balıkesir Merhaba Gazetesi

Bizim de ekili bir ağacımız var

Bizim de ekili bir ağacımız var
06 Nisan 2015 - 0:01

Genel

Ali Şuuri İlköğretim Okulu’nun 3. ve 4. sınıf öğrencileri, Gökköy’de, Orman Bölge Müdürlüğü’nün belirlediği alanda 100’e yakın fidan dikerek Ali Şuuri İlköğretim Okulu Hatıra Ormanı yaptılar. ‘Ormanlarımızı korumalıyız, her bireyin en az bir fidan dikmesi gerekir’ diyen öğrenciler heyecanla görevlerini yerine getirdiler. Fidan dikme etkinliğine, Ali Şuuri İlköğretim Okulu Müdürü Harun Kılıç, Müdür Yardımcısı Ezgi Öner ve Öğretmenler; Cahide Güngör, Lütfiye Eroğlu, Rıdvan Çakıcı, Yüksel Kahraman, Nurcan Fidan, Ali Reşat Göksidan da katıldı.

SUDE ÖZSEM ESKİOCAK: 3-A sınıfında okuyorum. Ormanları seviyorum. Fidanların da bizim gibi çocuk olduğunu düşünüyorum. Bugün diktiğimiz fidanlar ülkemizin geleceği olacak.

ELİF ÇAKMAK: Ormanların vatanımız gibi korunması gereken bir emanet olduğunu düşünüyorum. Her öğrencinin bir fidan dikmesi gerektiğini düşünüyorum. Ormanlar vatanın süsleridir.

EKİN BAYBURT: Ormanlarımı korumalıyız. Ormanlar bizim geleceğimiz.

ŞEYMANUR TUNÇ: Ağaç dikmek çok önemli. Her bireyin bir tane en az ağaç dikmesi gerekir.

HÜSNÜ EFE ÜLKER: Ormanlar bizim geleceğimiz. Ormanlar bizim oksijenimiz. Hayvanların yuvası. Dikkatle korumamız gerekir.

TURAN ASLAN: Ormanları korumak bizim en büyük görevimiz. Ağaç dikmeli dikili ağaçlarımızı da korumalıyız.

REFİK YILDIZ:Bizim de bir dikili ağacımız olduğu için mutluyum. Herkes bir ağaç dikse her yer orman olur.

SUDENAZ İLERİ: Sağlıklı nefes alıp vermemiz için ormanlar çok önemli. Bunu dışında ormanlar olmazsa bazı hayvanlarda evsiz, aç kalırlar. Ormanların, ağaçların saymakla bitmez güzellikleri vardır.

ALİ AYTEKİN: Ormanların ağaçların faydalarını saymakla bitiremeyiz. Mesela toprağın nemli kalmasını sağlar, erozyonu önler, selleri engeller, yağmur yağmasına sebep olur. Hayvanlara barınaklık yapar. Kısacası bizim için çok önemlidir

ZEYNEP TİLKİ: Ormanları temiz tutmalıyız. Hem kendimiz için hem de orada yaşayan sevimli hayvanlar için. Bazen piknik için gidiyoruz her yer çöp. İnsanlar biraz dikkatli olmalılar

SUDE SARI: Bence her insan en az bir tane ağaç dikmeli. Ne kadar çok ağaç olursa o kadar iyi olur. 

UMUT TAVLI: Yeni ağaçlar dikip, yeni ormanlar yetiştirmeliyiz. Ormanlarımızı ağaçlarımızı korumalı ve her zaman ihtiyacımız olmasa bile duyarlı olmalıyız. 

ŞİMAL SÖZEN: Ağaç çok önemli mesela çok güneşli günlerde onun gölgesine ihtiyacımız olur. Meyvesini yeriz. Bir sürü alanda bizim ihtiyaçlarımızı karşılar.

CEMRE TAT: Çok mutluyum. Doğayı korumak herkesi görevi. Bende bu görevi yerine getirdiğim için kendimi iyi hissediyorum. Yıllar sonra diktiğimiz ağaçların büyüdüğünü görmek çok istiyorum.

CEREN ALIŞAN: Doğada fidanlarımız büyüdüğünde onları görünce çok sevineceğim. Bu etkinlikte canlıların bizim için ne kadar değerli olduklarını öğrendim. Küçücük fidanların büyümesi için ne kadar emek gerektiğini onları korumak gerektiğini öğrendim. Fidanlarda bir can artık.

EMİRHAN KASAR: Benim babam Orman Bölge müdürü. Biz ormanlarla kaplı yerde oturuyoruz. Orası huzur dolu ağaçlarla kaplı. Ve çok güzel oyunlar oynuyoruz ağaçların adı çam’dır.

BAHAR İZEM: Ağaç dikmeye gidiyoruz. Ağaç dikmek çok güzel. Ağaç oksijen demek. Canım Öğretmenim Cahide Güngör’e teşekkür ederiz. Ormanı koru ağacı sev.

ELİFNAZ KAYPAK: Ağaçlar olmasa oksijen olmaz. O yüzden ağaçları kesmeyelim. Onları sevelim. Onları incitmeyelim. Onlara şarkılar söyleyelim. Onları kesenleri uyaralım. Ağaçları çok severim. Onları sulamayı da unutmayalım. Ağaçları koru onları sev.

ŞEYMANUR TUNÇ: Ağaçlar olmasa oksijen alamayız. Ağaç dikersek erozyonu, depremi ağacın kökleri sayesinde önleyebiliriz.

EYLÜL: Ağaçlar olmasa oksijen alamayız. Bir fidan dikeceğiz o büyüyüp bize oksijen verecek. Ağaç hayattır. Bol bol ağaç dikelim.

EKİN BAYKURT: Ağaçlar bize oksijen verir. Pis havayı çeker temiz havayı verir. Ağaçlar bizim şehrimizi süsler. Ağaçlar sadece oksijen değil bize meyve de verir. Ağaç demek hayat demek. Ağaçları koruyalım.

DAMLA KANAT: Ağaçlar oksijen üretir. Bizde ağaç dikiyoruz oksijenimiz çoğalacak. Ve adını sevgi ağacı koyacağız.

GÜLCE ÖRSEL: Biz Gökköy’e fidan dikmeye gittik. Öğretmenimiz Cahide Güngör bize ağaçların yararlarını anlattı. Onlardan ne yapıldığını anlattı. Öğretmenime teşekkür ediyorum. Benim ağacımın adı “Dostluk Ağacı”.

HAZIRLAYAN: FATMA KARA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.