Balıkesir Merhaba Gazetesi

BM İklim Zirvesi devam ediyor: Türkiye’nin iklim performansı notu çok düşük

BM İklim Zirvesi devam ediyor: Türkiye’nin iklim performansı notu çok düşük
Ender Gökmen( endergokmen@gazetemerhaba.com )
14 Aralık 2018 - 8:23

New Climate Institute ve İklim Eylem Ağı’nın hazırladığı rapor üç yıldır sabit düzeyde seyreden karbon emisyonlarının yeniden yükselişe geçtiğini ortaya koyuyor.

Bunun sebebi ise küresel ısınmanın 2 derecenin altında tutulması ve 1,5 derece ile sınırlandırılmasına yönelik stratejilerin pek çok ülke tarafından uygulamaya konmaması. Geçtiğimiz yıl 47’inci sırada olan Türkiye ise bu yılki listede 50’inci sıraya gerileyerek kötü politikalar üreten ülkeler arasında yer aldı.

Rapora göre özellikle fosil yakıtlar kullanımının kademeli olarak sonlandırılması noktasına idare gösterilmediği tespitine yer verilirken, uzmanların konuyla ilgili çalışma ve değerlendirmelerinin sayısı da önceki yıllara göre daha az.

Raporda 56 ülke ve Avrupa Birliği ülkeleri, sera gazı emisyonları, yenilenebilir enerji, enerji kullanımı ve iklim politikaları bakımından sıralanarak bir endeks oluşturuldu. Bu endekste Türkiye 50’nci sırada yer aldı. Sıralama, Türkiye’nin iklim performansı bakımından çok düşük ülkeler arasında olduğunu gösteriyor. Karbon emisyonları performansında 37’nci sırada yer alan Türkiye’nin notu ise düşük.

Raporda Türkiye’nin Brezilya ile birlikte yenilenebilir enerji alanında Brezilya ile birlikte üst sıralarda yer aldı. Ancak iklim politikaları ve enerji kullanımı bakımından Türkiye’nin notu çok düşük.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.