Balıkesir Merhaba Gazetesi

BMW Volvo Ve Google Derin Deniz Madenciliğine Karşı Çıkıyorlar

BMW Volvo Ve Google Derin Deniz Madenciliğine Karşı Çıkıyorlar
Ender Gökmen( endergokmen@gazetemerhaba.com )
10 Eylül 2021 - 7:53

BMW Volvo Ve Google Derin Deniz Madenciliğine Karşı Çıkıyorlar

Değişim başladı Son yıllarda otomotiv üreticileri hızla dizel araçlardan elektrikli araç üretimine geçmeye başladılar. Elektrikli araç pilleri için gerekli metalleri karadan değil de denizden temin etme ihtimali konuşuluyor. Kara madenciliğinin doğaya verdiği zararlar belli. Peki derin deniz madenciliği okyanus yataklarına zarar vermeyecek mi? Derin deniz madenciliği, gerekli uluslararası altyapı henüz hazır olmadığı için, tam olarak başlamamış olsa da, bazı şirketler bu konuda yatırımlara başlamış durumda. Bunlar arasında en çok adı anılan şirket DeepGreen, web sitesinde çok yeşil bir imaj çizse de gerçekler biraz farklı. Greenpeace’in raporuna göre derin deniz madenciliği, okyanus canlılarında ciddi ve geri dönüşü olmayan hasara neden olacak, biyolojik çeşitlilik kaybına yol açacak ve önemli bir karbon yutağına, yani derin okyanusa zarar verecekler.

Otomobil üreticileri BMW ve Volvo geçen hafta, elektrikli araç pillerinde ve diğer ürünlerde kullanılacak olan mineraller için derin deniz madenciliğini karşı olduklarını duyurdular. Çok yakında insansız araçlarıyla da karşımıza çıkacak Google da bu çağrıda paydaş oldu. “Derin deniz minerallerine tüm alternatifler, birincil metallere olan talebi azaltmaya, kaynakları verimli kullanma, döngüsel ekonomiye geçmeye ve sorumlu karasal madencilik uygulamalarını geliştirmeye odaklanarak acil bir mesele olarak araştırılmalıdır diyerek bu konudaki duruşlarını ortaya koydular. Şirketler, “derin deniz tabanından maden temin etmeme; bu tür mineralleri tedarik zincirlerimizden çıkarmak ve derin deniz dibi madenciliği faaliyetlerini finanse etmemek üzere karar aldılar. Çağrı, derin deniz yatağı madenciliğine karşı kampanya yürüten çevre grubu World Wildlife Fund tarafından desteklediler. Okyanus tabanından çıkarılan mineraller çeşitli ürünler için kullanılabilirken, değerli ve nadir metallere dayanan yüksek teknoloji endüstrileri için özellikle ilgi çekiyor.

Manoa’daki Hawaii Üniversitesi’nde oşinografi profesörü olan Craig Smith, “Önde gelen nodül madenciliği müteahhitlerinden en az biri olan DeepGreen, elektrikli araç pilleri için metal üretmeyi büyük ölçekli madencilik için ana motivasyon olarak gösteriyor” dedi.

Ulaşım sektörü küresel seragazı emisyonlarının %16.2sinden ulaşım sektörü sorumlu ve bunun %11.9sı karasal ulaşımdan geliyor. Petrol ve fosil yakıtlara dayalı bu sektörün değişimi elektrikli arabalarla başladı. Ancak elektrikli arabaların pillerindeki değerli madenler ve elektrikli arabalarda kullanılacak elektriğin geldiği kaynağın yenilenebilir olması gerekliliği değişen otomotiv sektörünün nasıl adapte olacağını düşündürüyorlar.

Kaynak: Financial Times

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.