Balıkesir Merhaba Gazetesi

Boğmaca aşısını ihmal etmeyin

Boğmaca aşısını ihmal etmeyin
02 Ocak 2015 - 0:03

Genel

Yeni doğan bebekler için en büyük tehlike annelerinden gelebiliyor. Boğmaca bebeklere annelerinden bulaşıp, ağır seyrederek ciddi komplikasyonlara yol açabiliyor. Annenin boğmacaya karşı aşılanması, bebeğin sağlığı için büyük önem taşıyor.

Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesi’nden Dr. Eylem Şen bulaşıcılığı yüksek olan boğmaca, çocukluk çağı hastalığı olarak kabul edilmesine karşın tüm yaş gruplarını etkilediğini söyledi. Dr. Şen, “Boğmaca aşısı doğumdan sonra 2., 4. ve 6’ıncı aylarda uygulanıyor. Ayrıca 18’inci ayda ve 4-6 yaş arasında pekiştirme dozu yapılıyor. Birçok ülkede çocukluk çağında yüksek aşılanma oranlarına karşın okul çocuklarında, ergenlerde ve yetişkinlerde aşı uygulama oranlarının yetersiz olması nedeniyle boğmaca görülmeye devam ediyor” diye konuştu.

Anne, baba ve kardeşlerden bulaşabilir

Erişkinlerde ve büyük çocuklarda sadece soğuk algınlığı ve uzun süren öksürük şeklinde belirgin olmayan şikayetlerle ortaya çıkabilen boğmaca, yeni doğanlarda ve süt çocuklarında ağır seyrederek, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Boğmaca, yeni doğanlar ve aşısı henüz tamamlanmamış süt çocuklarına; anne, baba ve kardeşlerden bulaşmaktadır. Yapılan araştırmalar, boğmacaya karşı bağışıklığın yaşla birlikte azaldığını ve okul çocuklarında, ergenlerde boğmaca vakalarının azımsanmayacak ölçüde görüldüğünü ortaya koymaktadır.

Bebekle temas içinde olan herkes aşılanmalı

“Koza stratejisi” olarak adlandırılan ve bebekleri korumak için bebekle teması olan kişilerin (anne-baba-kardeş, bakıcı ve sağlık çalışanları gibi) aşılanması yaklaşımı birçok bilimsel kuruluş tarafından önerilmektedir. Bu amaçla yeni doğanların ve henüz aşılanması tamamlanmamış süt çocuklarının çevresindekilere boğmaca aşısının uygulanması önerilmektedir. Bu aşının özellikle bebek doğmadan önce veya hemen doğumdan sonra bebekle temas edecek bireylere uygulanması daha da olumlu sonuçlar doğurmaktadır. HABER: CEMİL YURTMAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.