Balıkesir Merhaba Gazetesi

BOH(bulaşıcı olmayan hastalıklar)

BOH(bulaşıcı olmayan hastalıklar)
17 Aralık 2014 - 0:05

Genel

Aşırı kilolu ve obez bir toplum olma yolunda yaklaşık 10 yıldır iyi bir çalışma yaptık. Türkiye’de yaşayan kadınların %41’i obez veya aşırı kilolu. Kadınlarda dünya ortalamasının 3 katını yakaladık. Erkeklede %20.5 obez veya aşırı kilolu bir nüfusa sahibiz. Dünya ortalamasını 2 katı.

Obezite ve aşırı kiloluluk bizde bulaşıcı olmayan ciddi hastalıklara neden olur.

1.Dolaşımla ilgili sorunlar( kalp ve damar hastalıkları)

2.Diyabet(şeker hastalığı)

  1. İnme(felç)

4.Akciğer Hastalıkları( KOAH, Astım gibi)

Bu dört hastalık grubu bizi ya öldürür ya da yatağa bağımlı hasta yapar. Ölümlerin ve yatağa bağlı kalımların nedenlerine baktığımızda %79 unun nedeni yukarıda saydığımız 4 nedenden kaynaklanmaktadır. Bu ölümcül hastalıklardan korunmak için üstümüze düşen vazifeleri yapmamız gerekiyor.

Kötü beslenme alışkanlıklarının tamamında uzaklaşmalıyız. Doğru dengeli ve yeteri kadar yemeliyiz. Egzersiz yapmayan spordan uzak dizi seyreden bilgisayar karşısında zaman geçiren bir toplum olmaktan çıkmalıyız. Kendimizin ve toplumun sağlığını korumak için çocuklarımızla zaman geçiren, bireysel spor yapan bir toplum olmamız gereklidir. Alkol ve sigara bu hastalıkları tetikleyen önemli faktörlerdendir. Tabi ki tüm hastalıkların en önemli nedeni aslında obezitenin de önemli nedenlerinden biri Stres. Stresle baş etme yollarını öğrenmeliyiz. Doktorlarımızdan bu konuda gerekli desteği almalı ve beklide ‘stresle baş etme yolları’ eğitimlerine gitmeliyiz.

Bu korkunç hastalıkların tedavileri var olmasına rağmen fazla kilolardan kurtulamazsak doktorların önerdiği tedaviler amacına ulaşamamaktadır. ‘Bu kilo bana yakışıyor’ diy kendimizi kandırmaktan vaz geçip hemen bir doktor kontrolünde kilo vermeli diyetisyenlerin önerdiği şekilde beslenmeliyiz.

Her şeyin başı sağlık…..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.