Balıkesir Merhaba Gazetesi

Bor madenleri özelleştirilmesin

Bor madenleri özelleştirilmesin
13 Ekim 2014 - 10:38

Genel

bor madenleri

 

CHP milletvekili Namık Havutça, AKP hükümetinin bor madenlerini özelleştirme girişimine karşı çıktı. Havutça, “halkın malını kimseye satamazlar” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, AKP hükümetinin bor madenini özelleştirme gayretinden hiçbir zaman vazgeçemediğini bu nedenle yeniden harekete geçtiğini söyledi. Havutça, “ETİ Maden’e bağlı sülfirik asit ve borik asit fabrikalarını özelleştireceklerini açıkladılar. Bor madenini özelleştirme gayretleri karşısında direneceğiz. Çünkü halkın malını kimseye satamazlar” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Havutça, beraberinde CHP Bandırma İlçe Başkanı Hüseyin Çeri ve partililer ile birlikte Petrol-İş Bandırma Şubesini ziyaret etti. Petrol-İş Şube Başkanı İsmail Kayan’ı ziyaretinde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in; “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımızın uygun görüşünü beklediğimiz Eti Maden’e ait özelleştirme uygulamaları olacaktır” açıklamalarını anımsattı. Havutça, “Balıkesir’in, Türkiye’nin zenginliklerini sata sata bitiremediler. Peşkeş çektiler, talan ettiler. Epeydir gözleri bor zenginliklerinin üzerinde. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ‘bor madenini özelleştirmeyi düşünmüyoruz’ dese de Maliye Bakanı aradan on ay sonra çıkıp ‘özelleştirme uygulamaları olacaktır’ diyor.  Akıllarının bir köşesinde bu ülkenin geleceğini satmak var! Bor madenini özelleştirme gayretleri karşısında direneceğiz. Çünkü bor halkın malıdır. Halkın geleceğidir. Halkın malını, geleceğini kimseye satamazlar.” diye konuştu.

CHP Milletvekili Namık Havutça, bor madenlerinin özeleştirilmesine karşı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde mücadele edeceklerini bildirdi.  HABER MERKEZİ

BAYKAL DÖNEMİNDE DEVLETLEŞTİRİLMİŞTİ

Bor madenleri CHP eski lideri Deniz Baykal’ın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olduğu dönemde, 1978 yılında devletleştirilmişti. Baykal; madenlerimizin ulusallaştırılmasını, yabancı şirketlerin işletim haklarının iptalini ve bu hakkın ETİBANK’a devredilmesini sağlayan 2172 Sayılı Yasayı TBMM’den geçirdi. Bor madeninin işletme hakkı İngiliz kuruluşu olan Rio Tinto’nun elindeydi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.