Balıkesir Merhaba Gazetesi

Borçlar yapılandırılıyor

Borçlar yapılandırılıyor
10 Ekim 2014 - 0:08

Genel

04

 

Balıkesir Vergi Dairesi Başkanı Hüseyin Erol, 6552 sayılı Borçların yapılandırılması kanunu kapsamında açıklamalarda bulundu.

“Kanunun özünü mükelleflerimize daha kolay ulaştırmak istiyoruz” diyerek yapılandırma kapsamına giren vergiler ve yapılandırma nasıl olacak konularında bilgiler veren Başkan Erol, 30 Nisan 2014 tarihinden önceki döneme ait olup 11.09.2014 tarihine kadar henüz ödenmemiş olan vergi ceza idari para cezası, (motorlu taşıtlar vergisi, askerlik para cezası, nüfus para cezası karayollarına göre verilmiş ceza, seçim cezaları) gibi ve bunların yanında geniş bir kitleyi ilgilendirecek olan öğrenci kredileri ve katkı kredisi olan ödemelerinde kanun kapsamında olduğunu söyledi. “Tebliğin arkasında başvuru dilekçeleri vardır” diyen Başkan Erol, “Dilekçelerin internet ortamında gönderilebileceğini belirtti.Mükelleflerimiz zaman kaybı yaşamasınlar bulundukları yerden Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden Borç yapılandırması bölümüne girerek başvurularını yapsınlar” dedi.

KÜÇÜK BORÇLAR SİLİNİYOR
Öte yandan cüzi miktardaki borçların içerisinde 31 Aralık 2013 itibarı ile, 120 liranın altındaki borçlar yine otomatik olarak siliniyor Yeni yasa ile otoyollardan geçiş yapıldığında ödenmesi gereken Kaçak geçiş ücretleri 12 liraya kadar olan alacaklarda otomatik olarak silinecek. Sadece sigara kullananlara verilen cezalara af gelmeyeceğini söyleyen Balıkesir Vergi Dairesi Başkanı Hüseyin Erol, “Bu paraları mükelleflerimizin ödemesine gerek yok diyerek vadesi 31 Aralık 2007 tarihinden önce olan 50 lirayı aşmayan asli alacaklar ile bunların fer’ileri ayrıca aslı ödenmiş olan ve 100 lirayı aşmayan fer’i alacaklar silinecek. Mükelleflerimiz kanun kapsamındaki teklifleri değerlendirsin, farklı bir teklifle gelmesinler” şeklinde konuştu.

KANUN KAPSAMINA GİRMEYEN BORÇLAR
Kanun kapsamına girmeyen alacakların şeker fiyat farkı ve akaryakıt fiyat istikrar payı ,akaryakıt farkı gibi alacaklar olduğunu söyleyen Müdür Erol,6552 sayılı kanundan yararlanma şartlarını ise şöyle sıraladı: Kanunun 73’ncü maddesinde belirtilen tür ve dönemden kaynaklı bir alacak olması, ”kesinleşmiş alacak olması”, 11 Ekim 2014 tarihi itibarı ile ödenmemiş olması.Öte yandan vergi ve vergi aslına bağlı cezaların tamamı ile Yİ-ÜFE oranları esasa alınarak belirlenecek tutarın ödenmesi halinde gecikme zammı,faiz gibi alacaklar terkin edilecek.Alacak aslına bağlı olmayan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının yüzde 50’sinin ödenmesi halinde kalan yüzde 50’si ve İdari para cezalarının tamamı ile Yİ-ÜFE oranı esas alınarak belirlenecek tutarın ödenmesi halinde gecikme zammı,faiz gibi alacaklar terkin edilecek.

BAŞVURU İÇİN SON GÜNÜ BEKLEMEYİN
Kanun hükümlerinden yararlanmak isteyen borçluların 01 Aralık 2014 tarihine kadar ilgili vergi dairesi veya belediyeye başvuruda bulunmaları gerektiğini kaydeden Erol, borçlu olunan her vergi dairesi itibariyle ayrı ayrı başvuruda bulunulabileceğini söyledi. Hüseyin Erol, başvuru sırasında dava açılmayacağı, açılmış davalardan vazgeçileceğinin belirtileceğini söyleyerek “Taşıtlar için yapılacak başvurularda her bir taşıt itibarıyle toplam borç için başvuru şartı getirilecek.Kanun hükümlerinden yararlanılmasına ilişkin olarak başvurular elektronik ortamda posta yada elden dilekçe ile başvuru şeklinde alınacak” dedi.

KATSAYI UYGULAMASI VE ÖDEME ŞEKLİ NASIL OLACAK?
Peşin ödemelerde ödenecek tutarda bir artırım yapılmayacağını söyleyen Vergi Dairesi Başkanı Erol, başvuru sırasında altı, dokuz, on iki veya on sekiz eşit taksitte ödeme seçeneklerinden birinin seçilebileceğini söyledi. Erol sözlerini şöyle tamamladı: Taksitlerin kredi kartıyla,bizzat vergi dairesine nakden, banka yoluyla, mahsuben ödenmesine olanak sağlanacak. Taksitlerin süresinde ödenmemesi halinde ise bir takvim yılı içinde iki taksitten fazla aksatılması durumunda taksitlendirme bozulacak. Ayrıca cari dönem borçlarının da zamanında ödenmiş olması gerekecek. Kanun kapsamında borçlarını yapılandıran MTV mükelleflerine fenni muayene imkanı da getirildi. Araçların muayenelerini süresinde yaptırmayanların 31 Aralık 2014 tarihine kadar araç muayenelerini yaptırmaları halinde bu kanun kapsamından yararlanma imkanı getirildi. HABER:KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.