EkonomiTürkiye Gündemi

Borsa Haftaya Nasıl Başladı? İşte Son Durum…

Borsa İstanbul, yeni haftaya hafif bir yükselişle başladı. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre yüzde 0,05 artarak 10.282,33 puana yükseldi.

Borsa Haftaya Nasıl Başladı? İşte Son Durum…

Borsa İstanbul, yeni haftaya hafif bir yükselişle başladı. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre yüzde 0,05 artarak 10.282,33 puana yükseldi. Bankacılık endeksi yüzde 0,05 ve holding endeksi yüzde 0,32 artış gösterdi. Finansal kiralama faktöring endeksi en çok kazandıranlar arasında yer alırken, spor endeksi en çok kaybettirenler arasındaydı.

Cuma günü BIST 100 endeksi, tüm zamanların kapanış rekorunu kırarak yüzde 0,67 artışla 10.276,88 puandan tamamlamıştı. ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin altında kalmasıyla, ülke ekonomisinin “yumuşak iniş” yapabileceği beklentileri güç kazandı. Ayrıca, ABD Merkez Bankası yetkililerinin yapacağı sözlü yönlendirmeler de yatırımcıların odağında yer aldı.

Borsa Haftaya Nasıl Başladı? İşte Son Durum...
Borsa

Cuma günü piyasalar kapanmadan önce ABD’li kredi derecelendirme kurumu Standard and Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya çıkararak, “Önümüzdeki iki yıl içinde portföy girişlerinin artacağını ve cari açıkların daralmasını, enflasyon ve dolarizasyonun azalmasını öngörüyoruz.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Analistler, bugün yurt içinde reel efektif döviz kuru, yurt dışında ise Avrupa’da hizmet sektörü ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin takip edileceğini belirtirken, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 10.300 ve 10.400 seviyelerinin direnç, 10.200 ve 10.100 puanın ise destek konumunda olduğunu vurguladı.

Borsa Haftaya Nasıl Başladı? İşte Son Durum...
Ekonomi Gündemi

 

AA

Emekli Maaşlarına Zam Yolda: En Düşük Maaş Ne Kadar Olacak?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu