Balıkesir Merhaba Gazetesi

BORSA TOPRAK ANALİZİ İLE VERİMLİLİK DAĞITIYOR

BORSA TOPRAK ANALİZİ İLE VERİMLİLİK DAĞITIYOR
20 Nisan 2015 - 0:12

Genel

Tarımın başkenti Balıkesir’de üreticileri sevindiren toprak laboratuvarı sayesinde verimli ve sağlıklı ürün yetiştirilmesi için toprak analizleri yapılıyor. En az zirai ilaç kullanımı ve gübre kullanımı ile hedeflenen sağlıklı ürünler için hem üreticiye hem de tüketiciye sağlıklı  olanakları sunma hedefiyle çalışıyor.
*Ticaret Borsası Toprak Laboratuvarında toprak numunesi alım konusunda üreticiler bilgilendiriliyor.
BALIKESİR TOPRAKLARINDA VERİMLİ ÜRETİM
Toprak Analizleri çalışmalarını yürüten Yardımcı Doç.Dr. Dilek Türker, Genel sekreter İsmail Elgün,Ziraat Mühendisi Buket Sadıç ve yüksek kimyager Nail Deniz üreticilere kazandıracak çalışmalarıyla toprak laboratuvarı analiz aşamasını takip ediyor ve pür dikkat çalışıyor.
**Ticaret Borsası Toprak analizi Laboratuvarında topraklar, gübreleme öncesi alınıyor analiz için laboratuvarda elemelerden geçip hem şahitlik için ayrılıyor, hem de üretimin artması ve verimlilik için yapılacak çalışmalara ayrılarak en sağlıklı hedef için analize katılıyor.

HANGİ DOMATES VERİMLİ ?
Ayşebacı mahallesinde iki seranın bakımını üstelendiklerini belirten Yrd.Doç.Dr. Dilek Türker ‘Seranın bakımını üstlenip toprak analizinin önemini ortaya çıkartmak amacıyla demonstrasyon alanları oluşturmaya çalışıyoruz. Borsa yönetiminin bu konuda desteği büyük. Hem maddi hem manevi destek veriyor ulaşamadığımız çiftçilere ulaşmamızı sağlıyor.’ dedi. Ayşebacıda seracılık oldukça önemli bir konu ve ciddi sera alanları oluşmaya başladı diyen Türker, ‘ Şu an iki seranın bakımını Ayşebacıda  üstlendik. Biri salatalık, diğeri de 3 farklı tipte domates. Geleneksel olarak çiftçimizin yaptığı, ilaçları gübrelemeyi ve diğer yanda sulama toprak analizini yapacağız. Bitki yeşillendikten sonra meyveye dönmeden yaprak analizini yapıp ihtiyaç neyse onu vereceğiz. Verimi tartışacağız verim göreceli bir kavram. Bir kök bitkinin artması mı verimdir? Sayı sabitken domatesin büyüklüğünün artması mı verim, lezzetin artışımı, yoksa içerisindeki önemli minerallerin artışımı verim. Çiftçiye bunların hepsinin önemini anlatmaya çalışacağız.

AYNI TÜRÜN FARKLI IRKLARI
Yerli tohum bulabilmek artık pek mümkün değil ne yazık ki Serada tohuma biz müdahale etmeyeceğiz. Anlaştığımız bir çiftçi tohumunu alıp ekimini yapacak. Çalışmalarımız içinde Ekim yapılmadan önce biz, arkadaşlarımla birlikte gittik topraklarımızı aldık. Bir domateste büyüklüğü öne çıkarabilir yada salkım domateste taneyi, diğerinde damak tadı iyi ve kokulu olanı baz alacağız. Aynı türün farklı ırklarını değerlendirmeye alacağız.

KAVALTILIK DOMATES
Örneğin Kemalpaşa domatesi; salçalık domates ,içerisindeki o et dediğimiz sulu kısmın az olması domatesin iri ve ince kabuklu olması nedeniyle tercih edilirken, kahvaltılık domateste daha görsel daha düzgün domates ön plandadır. Bunlarda hep göreceli bir kavram. Biz hepsini kendi içerisinde en uygun olanıyla karşılaştırmayı hedefliyoruz. Salatalıkta, turşuluk ve kahvaltılık olarak ekecek bunu kendi içerisinde karşılaştıracağız.
HALALCA’DA SİLAJLIK MISIR
Halalca’da mısır yetiştiriciliği yapıyorlar. Tek tip mısırda bir kök deki kaç mısır koçanı olduğu ve bir koçanın boyunun ne kadar uzun olduğu, koçanda kaç diş olduğu ve bu dişlerin büyüklüğünün her biri ayrı bir başarı sonucu. Hedefimiz bunları dikkate alarak bir başarı sonucu elde etmek. Sayılar sabit kalır, örneğin bir mısırda eşit sayıda mısır sömeyine ulaştık daha az gübre daha az zirai ilaçla ulaştık buda bir başarı.
ÜRETİCİNİN AKLINDA SORU KALMAYACAK
Köy ziyaretleri gerçekleştirdik ve bu ziyaretlerimiz devam edecek .Akşamları köy kahvelerini gezdik.  Tarım İlçe Müdürlükleri ile yapılan bir plan çerçevesinde, Borsamız Personeli ile birlikte ziyaretlerimiz oldu. Yaygın anlamda katkıda bulunabileceğimiz köyleri tercih etmeye çalıştık. Yaklaşık 30’a yakın köy ziyaretimiz oldu. Hem Altıeylül hem de Karesi ilçelerinde eşit oranlarda köylere ulaşılmaya çalışıldı. Hazırlanan broşürler dağıtıldı. Afişler asıldı. Üreticilerimizin soruları cevaplandırıldı.

ÖZEL HABER:::: SEMRA AMAN AKYÜREK

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.