Balıkesir Merhaba Gazetesi

BORSA’DAN  ATAK VERİMLİ TOPRAKLAR İÇİN  LABORATUVAR

BORSA’DAN  ATAK VERİMLİ TOPRAKLAR İÇİN  LABORATUVAR
13 Kasım 2014 - 0:10

Genel

**Balıkesir Ticaret Borsası toprak analizleri için düğmeye bastı.

**Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula dün Borsa Toplantı salonunda Toprak analiz laboratuvarının hayırlı olmasını diledi. Kula analizlerin önemine vurgu yaptı.

** Mahalle muhtarlarının ilgi gösterdiği toplantıda sunum yapan Ziraat Mühendisi Buket Sadıç ve BAÜ Fen Edebiyat Fakültesinden  Yardımcı Doçent Dr Dilek Türker Çakır sorulara sorulara tek tek yanıt verdiler.

Ticaret borsası tarafından hizmete sunulan toprak analiz laboratuvarının tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını Borsa Başkanı Faruk Kula yaptı. Açılışta Kula toprak analizlerinin önemine vurgu yaptı. Borsa Başkanı Kula Meclisimizde Balıkesir’de toprak analiz laboratuvarının eksik olduğunu düşünerek bu çalışmayı yaptık. Elinizdeki varlığın torağın ne olduğunu bilmek ve ne yapılması, hangi ölçeklerde kullanılması gerektiği hususunda bir reçetenin elinizde olması verimin arttırılması için bu laboratuvarı kurduk. Toprak analizleri sadece doğrudan destek almak için değil aynı zamanda verimin artırılması ve toprağın ne olduğunun bilinmesi için yaptık.’ dedi.

ANALİZLER VERİMLİLİĞİ ARTTIRACAK

Laboratuvar sorumlusu ziraat Mühendisi Buket Sadıç toprak analizinin neden gerekli olduğu konusunda sunum gerçekleştirdi. Sadıç yaptığı sunumda 24 Temmuz 2014’te faaliyet raporlarını aldıklarını ve yetkilendirildiklerini belirterek, laboratuvarımızda analizler destekler ve verimlilik olarak iki başlık altında ve daha çok verimlilik analizi yapmak önem taşıyor’ dedi. Toprağı tanıyın diyen Sadıç, toprağın örneğinin nasıl alınması gerektiğini de aktardı. Yardımcı Doçent Dr Dilek Türker Çakır ise laboratuvarın başlangıç ve son aşamada faaliyetlerine geçiş sürecini değerlendirdi. Özellikle mahallelerde çalışmalar yaptıklarını ve üreticileri bilgilendirdiklerini ve bilgilendirmeye devam edeceklerinin altını çizdi.

Muhtarların ilgi gösterdiği ve sık sık sorular sorduğu toplantıda, toprakların analizlerinin yapılması ve özellikle deneme tarlaları yapılabileceği bilgisini veren uzmanlar toprakların sesine kulak verin diyerek sözlerini noktaladılar. HABER: DURMUŞ ALİ DOĞDU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.