Balıkesir Merhaba Gazetesi

Boşanma Sürecini Çocuğun En Az Problemle Atlatmasının Yolları

Boşanma Sürecini Çocuğun En Az Problemle Atlatmasının Yolları
Nurdan Şahin( nurdansahin@gmail.com )
29 Mart 2022 - 10:38

Boşanma Sürecini Çocuğun En Az Problemle Atlatmasının Yolları

Boşanma sadece eşlerin evliliklerini sonlandırması değildir. Aynı zamanda yepyeni bir dönemin ve yeni hayata uyum sürecinde başlamasıdır. Ayrılma, boşanma gibi kararlar sadece yetişkinleri etkiliyor gibi gözüksede geri planda çocukları da etkileyen bir süreçtir. Çocukların boşanma sürecinden en az yara almasını isteyen ebeveynler şunlara dikkat etmelidir.

Ayrılığı Açıklayın
Mümkünse ebeveynlerin çocuklara ayrılık anlatılırken her iki ebeveynde orada bulunmalıdır. Ebeveynlerin çocuklara, kendilerine kimin bakacağını anlatması ve diğer ebeveyni görmeye yönelik özel düzenlemeleri açıklması son derece önemlidir.

Ayrılmanın Çocuğun Hatası Olmadığını Anlatın
Küçük yaştaki çocuklar sıklıkla ebeveynlerinin ayrılmasında kendi hataları olduklarına inanırlar bu nedenle ayrılığın nedeninin kendisi olmadığını çocuğa anlatmak önemlidir. Ebeveynlerin bunu bir kaç kez tekrarlaması gerekebilir.

Daha İyi Hissetmenin Zaman Alabileceğini Açıklayın
Bu süreçte iyi hissetmemenin normal olduğu ve diğer birçok çocuğun da ebeveynleri ayrıldığında aynı şekilde hissettiğini sakin, anlaşılır, kısa ve net bir dille açıklayın.

Çocuğunuzla İletişimi Koparmayın
Çocuğunuzun boşanma hakkında konuşmak istediğinde her zaman size gelmesini sağlayın. Çocukların birikmiş duygularını ifade etmeleri ve ebeveynlerinin kendi duygu ve korkularını dinlemeye istekli olduğunu bilmeleri çok önemli ve sağlıklı bir boşanma süreci için gereklidir.

Yaşama Düzeninde Devamlılık Sağlayın
Çocukların yaşam şekilleri ayrılma ile birlikte ne kadar az değişikliğe uğrarsa sürece alışması kolaylaşır. Bu nedenle evde, okulda, var olan kurallar sürdürülmelidir.

Davranış Bozuklukları Gözlemleniyorsa Uzmana Başvurun
Her çocuk yaş özelliklerine bağlı duygusal olarak yaşadıklarını ve hissettiklerini farklı şekilde ifade eder. Mesela okul öncesi dönemde parmak emme, tırnak yeme, hırçınlık ve kaygı seviyesinde artış. Okul çağı ve ergenlik döneminde kızgınlık, depresyon, ebeveynlere karşı öfke. Ergenlerde alkol ve ayrıca madde kullanımı gibi davranışlar gözlemlenebilir. Bu gibi durumlarda mutlaka bir uzmandan destek almanız sağlıklı bir süreç için faydalı olacaktır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.