Balıkesir Merhaba Gazetesi

BSM’de sahne dolu dolu

BSM’de sahne dolu dolu
30 Aralık 2014 - 0:06

Genel

Balıkesir Sanat Merkezi sahnesi geçtiğimiz hafta sonu yine dolu doluydu. Belgesel gösterimi yapıldı. Bu haftanın konuğu olan Tiyatro Simurg, bir çocuk oyunu sundu. Yetişkinler için de bir oyun sahnelendi. 

Balıkesir Sanat Merkezi (BSM) sanat dolu bir hafta sonu geçirdi. geçtiğimiz Cuma akşamı “Hasret Çiçekleri” adlı belgesel türü kısa film gösterimi ücretsiz olarak yapıldı. Film, azimli ve yürekli köy kadınlarının öyküsünü anlatıyordu. Mersin’de bir grup köylü kadın dertlerini anlatmak, değer görmek ve takdir edilmek için bir araya gelerek tiyatro yapmaya karar vermelerini ve bu süreçte birçok engelle karşılaşıp hiçbir şekilde vazgeçmemelerini anlatan film öyküsü ile epey ilgi çekti.

TİYATRO SİMURG’TAN GÖSTERİ

Geçtiğimiz hafta sonu BSM’nin konuğu olan Tiyatro Simurg’un Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Esatoğlu tiyatro bölümü öğrencileriyle atölye çalışması yaptı. Tiyatro Simurg, çocuklar için de “Nasrettin Hoca Gide Gide” adlı oyunu sergiledi. Nasrettin Hoca ve eşeği Karakaçan’ın maceralarına tanık olan çocuklar, 1 saat boyunca çok keyifli anlar yaşadılar. Paylaşma, yardımlaşma ve çalışkan olmanın öneminin eğlenceli bir dille anlatıldığı oyun, çocukları da oyuna katarak daha ilgi çekici hale geldi. Nasrettin hocanın eşeği Karakaçan ile sahnede birlikte dans eden çocuklar, zamanın nasıl geçtiğini anlamadılar.

YETİŞKİNLERE DE OYUN VAR

Çocuk oyununun ardından yetişkinler için “Sözcükler Can Yücel’i Özler” adlı oyun saat 19.00’da BAÇEV için özel olarak sahnelendi. Saat 20:30’da aynı oyun, halka açık olarak sunuldu. Can Yücel’in hikayeleri ve dizeleriyle hayat bulan oyun izleyicilere duygusal anlar yaşattı. BSM, yeni yılda ise 3 Ocak 2015 Cumartesi günü saat 15.30’da BSM oyuncularının yazıp yönettiği “Dostluk Perisi Lili” adlı oyunu sahneye koyacak. Aynı gün saat 20.30’da ise; Gazeteci Hakan Dilek’in “Bi de Ben Anlatiim” isimli tek kişilik gösterisi sunulacak. HABER MERKEZİ

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.