Balıkesir Merhaba Gazetesi

BTO BALIKESİR İHRACATA HAZIRLANIYOR

BTO BALIKESİR İHRACATA HAZIRLANIYOR
04 Şubat 2015 - 0:11

Genel

2014 yılına oranla daha dolu bir yıl olarak 2015’i geçireceklerini söyleyen Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler, ‘Oda olarak yapılacak ve yapılmış olan hizmetlerin gelişerek devam ettiğini söyledi. İhracatta atak yapacağımız projelerimiz var. 2016yılınıda ihracat yılı olarak düşünüyoruz’ dedi.

BTO 2015’E DOLU GİRDİK

BTO Başkanı Ermişler, ‘Girişimcilerle ilgili olarak 2014’te başarılı bir yıl geçirdik. Sürekli olarak 12 ay boyunca bu eğitimler düzenlendi. 307 kişiye sertifika verdik ve yüzde 65’i kadın girişimci. Eğitim programları hala devam ediyor. 200 yeni adayla 2015’e bölgesel olarak başarılı bir şekilde girdik.2015 sonuna doğru rakam 400’ü bulur diye tahmin ediyoruz.’ dedi.

Balıkesir Ticaret Odasında bulunan dış ticaret personelinin yoğun bir çalışma içinde olduğunu söyleyen Başkan Fahri Ermişler’ Balıkesir’in en önemli ihtiyaçlarından biriside dış ticaret.’ dedi. Ermişler, Dış Ticaret konusunda bizim 2014’te hazırladığımız 2015’te de artık sahaya çıkaracağımız çalışmalar tamamlandı diyerek Odamızda Dış Ticaret personelimiz var. Haftada bir hukuk ve mali müşavirlik hizmeti de veriyoruz. Bu arkadaşlarımız sanayi odası arkadaşlarımızla birlikte, ihracat yapan firmaların röntgenini çekiyor. Ana hedefimiz ihracat. Türkiye’nin 2023 hedefi olduğu gibi Balıkesir’inde 2023 hedefi var. Hedefe ulaşmanın mali anlamda en önemli yolu ihracatı arttırmak. Kapasitemizi ve ihracatçıların sayılarını arttırmak istiyoruz. Bu konuda iki tip projemiz var. Birincisi mevcut ihracat yapan firmaların kapasitelerinin geliştirilmesi.

FİRMALARIN RÖNTGENİ ÇEKİLİYOR

Balıkesir’deki ihracatçı firmaların röntgeni çekiliyor. İhracat yapan firmalar ile anket çalışmaları ve toplantılar yapılacak. Diğer şehirlerde olmayan bir sistemle çalışacağız. Bunun içinde bir üst kurul oluşturacağız. İhracat yapan firmaların yöneticileri, ihracat müdürleri ve firma sahiplerinin de içinde olduğu bir kurul olacak bu. Deneyim ve tecrübelerini , yaşadıkları problemleri aktaracaklar. En iyi bilen sahada bizzat yaşayanlar olduğu için bu deneyimlerden yararlanmayı düşünüyoruz. İhracat yapan firmaların yönetici konumundaki kişileri bu konuda bize yardımcı olacaklardır diye düşünüyorum. Mevcut ihracat potansiyellerini, fuar çalışmalarını nasıl yaptıkları ve bunun yanında nasıl yapılması gerektiği. Balıkesir ürünlerini yeni pazarlara nasıl taşıyacakları konuşulacak ve ikinci etapta da bir el kitabı olmuş olacak. Ürün var fakat dış pazara açılmamış. Burada yapılması gereken önce üreten firmayı cesaretlendirmek. Eksik kalan yanlarının tamamlanması. Liman, ulaştırma, fuar ve tüm detaylar hakkında bilgilendirmeler yapılacak.

2016 İHRACATTA ATAK YAPABİLLİR

İhracatta atak yapacağımız bir yıl olmasını istiyoruz diyen Ticaret Odası Başkanı Ermişler yapılan çalışmaları ‘ilçelerle birlikte hareket ediyoruz ve daha çok ticaretle uğraşan firmalarla birlikte ihracata yönelik çalışmalarımız olacak’ diyerek açıkladı. İlçelerdeki odalarımızla beraber bütün şehir algısını birlikte de yaşıyoruz. dedi.

HEDEFLERE DOĞRU GİDİYORUZ

Balıkesir’in ürünleri dünyanın her yerine ulaştırılabilecek kalitede olan ürünler.

Gıda ürünlerinin yakın Pazar olan Avrupa’ya taşınması bazı lojistik ve Pazar anlamında Türklerin özellikle yoğun olduğu bölgeler ve Balıkesir’in ürünlerini tüketen bölgeler olacaktır. Türk peynirini tüketmeye alışkın bir Avrupa Türk nüfusu var. Belirli bir noktaya getirilinceye kadar önce kolay pazarlar daha sonra dünyanın Her pazarına ulaşabilecek kalite ürünler için sanayicilere ulaşmaya çalışıyoruz. Üretim kapasitelerinizi arttırın standardını geliştirin ve ihracata alışın bu tip çalışmalar içinde de olacağız. Ortak akıl insanların bir araya gelip istişare etmesi ile oluyor. Biz sadece bu organizasyonu yapan bir STK’yız. Ticaret Odası ve Sanayi Odasının görevlerinden biride insanları bir araya getirmek. Üretim ve istihdamların artması döviz girdilerinin artması demek 2023 hedeflerine ulaşmaya vesile olacak hizmetler demek. ÖZEL HABER:KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.