Balıkesir Merhaba Gazetesi

BU ELEKTRİK HERKESİ ÇARPAR

BU ELEKTRİK HERKESİ ÇARPAR
13 Nisan 2015 - 0:08

Genel

Bütün belediye başkanları ile mücadele ettiğini söyleyen Uludağ Elektrik Anonim Şirketi Müdürü Taşkın Yıldız, “Kendilerinin dikkat etmesi gerektiği yerde dikkat etmiyorlar, adamın ağzından çıkan ifadeye göre beyanname düzenleniyor. Kabul ediyorlar.

 EPDK’da (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) birileri var; nasıl yetişmişler bilmiyorum.

“Çalışma sürem bitince bir daha elektriğin e’si ile bile uğraşmayacağım.

 Dünyanın hiçbir yerinde böyle rezalet yok! Şu kutudan bu kutuya ben yapıyorum. Ondan diğerine başkası yapıyor, bütün olarak birine ait olmalı. Yanlış bir uygulama…” eleştirisinde bulundu.

 UEDAŞ Balıkesir İşletme Müdürü Taşkın Yıldız’ın, Elektrikçiler Odası üyelerini bilgilendirdiği toplantıda söyledikleri, elektrik işinin ne kadar sorunlarla dolu olduğunu gösterdi. Yıldız, kurumlarla ve alanda yapılan çalışmalarda yaşadıkları sorunları anlattı. Elektrikçileri yanlış işlerden uzak durmaları için uyardı.

 Elektrikçiler Odası’nın üyelerini bilgilendirmek amacıyla düzenlediği toplantıda elektrik işinin ne kadar karmaşık ve sorunlarla dolu olduğu gözler önüne serildi. Oda üyelerini bilgilendirmek için davet edilen Uludağ Elektrik Anonim Şirketi (UEDAŞ) Balıkesir İşletme Müdürü Taşkın Yıldız, elektrik hatlarının döşenmesi, konutlara, işletmelere bağlantılarındaki prosedürün sorunlarla dolu olduğunu belirtti. Yıldız, en büyük sorunun ise binalara elektrik bağlantılarında emlak beyannamesi üzerinden yapılan uygulamalar olduğunu belirterek, beyannamelerle elektrik bağlantı işi yapılmamasını istedi. Yıldız, belediyelerin aynı belge ile su bağlantısını yapmadığını, ama kendilerinden elektrik bağlantısı yapmasını beklediklerini vurgulayarak, “Biz de kendimizi yasa karşısında korumak için elektrik bağlantısı başvurusu yapandan su aboneliği istiyoruz. Vatandaşa ‘emlak beyannamesi ile su veremeyiz’ diyorlar, ‘bu belge ile, ruhsatı olmayan binaya su veremeyiz’ diyorlar, ama elektrik bağlantısı için bize gönderiyorlar. Biz de su aboneliği isteyerek kendimizi korumak durumunda kalıyoruz.” dedi.

‘KENDİLERİ SU ABONESİ YAPMIYOR’

Bütün belediye başkanları ile mücadele ettiğini söyleyen Yıldız,

“Kendilerinin dikkat etmeleri gereken yerde dikkat etmiyorlar, adamın ağzından çıkan ifadeye göre beyanname düzenleniyor. Kabul ediyorlar… Burayı yaptın projesi nerede demiyorlar…

Vatandaş beyannameyi getiriyor bina kaçak, elektrik su abonesi olmak için geliyor. Ben de; ‘su abonesi ol gel’ diyorum” dedi. Yıldız örnek bir olaydan da söz ederek, “Vatandaş, belediyeye gitti; ‘bu belge ile su bağlayamayız’ dediler. ‘Ruhsatı olmayan binaya su veremeyiz’ diyor… Emlak beyannamesini kabul eden sensin bana gönderiyorsun?!” diyerek uygulamalarda ki yanlışlıklara vurgu yaptı.

Yıldız, elektrikçilere, “Su aboneliği yoksa çalışma yapmayın. Su aboneliği yoksa bina tespit raporu isteyin. Dask almaya gittiğin zaman kapı numarası verilmemişse Dask alamıyorsun

Dask olmayınca elektrik abonesi yapamıyorum. O zaman gideceksin bina tespit raporu isteyeceksin…” uyarısında bulundu.

UYGULAMA ÇOK PROBLEMLİ

Elektrik aboneliği, enerji hattı döşenmesi ve bağlanması işlemlerinde karmaşık bir yol izlendiğine, yetki alanlarının bir birine girdiği, çok parçalı olduğu eleştirisinde bulunan UEDAŞ Bölge İşletme Müdürü Taşkın Yıldız, “Kafama uymayan çok şey var. EPDK’da (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) birileri var; nasıl yetişmişler bilmiyorum…

Bağlantı noktasından bina girişine kadar dağıtım şirketine ait. Kofreden (sigortadan) sayacın panosuna kadar mal sahibine ait, pano mal sahibine, sayaç da bize ait… Dünyanın hiçbir yerinde böyle rezalet yok. Şu kutudan bu kutuya ben yapıyorum. Ondan diğerine başkası yapıyor, bütün olarak birine ait olmalı. Yanlış bir uygulama…” eleştirisinde bulundu.

Eski yıllarda yapılan yanlış uygulamaların tekrarlandığından yakınan Yıldız, “Kofreleri (sigortaları) yok etmek için çalıştık, ama yine başa döndük. Her kofre bir arıza kaynağı. Sıva yapılacak kofreyi sök, mantolama yapılacak kofreyi sök.

şimdi kofreye döndük yine…” dedi.

Yıldız, Aykome’den (Belediye Alt Yapı Koordinasyon Merkezi) kazı izni almadan yapılan enerji hattı döşemelerine büyük cezalar verildiğini belirterek buna uyulmasını, cezanın UEDAŞ‘a geldiğini belirtti. Elektrik direkleri etrafındaki parke bozukluklarının cezası bile UEDAŞ’a geliyor. Belediye bizi sorumlu tutuyor” diyerek UEDAŞ’ı zor durumda bırakacak çalışma yapılmamasını istedi.

UEDAŞ Balıkesir İşletme Müdürü Taşkın Yıldız, yaşanan sıkıntıları ise, “Çalışma sürem bitince bir daha elektriğin e’si ile bile uğraşmayacağım. Herkes birbirine destek olacağına birbirini boğmaya çalışıyor” diye özetledi. BESOB’un Hasanbaba Çarşısı Birlik toplantı salonunda yapılan bilgilendirmede UEDAŞ Balıkesir İşletme Müdürü Taşkın Yıldız ve Müşteri Hizmetleri Mühendisi Filiz Akın, soruları yanıtladı. Toplantıya Elektrikçiler Odası Başkanı Necdet Aslan ve oda üyesi elektrikçiler katıldı.

cemil yurtman

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.