Balıkesir Merhaba Gazetesi

BU HİZMET ALKIŞLANIR

BU HİZMET ALKIŞLANIR
02 Mart 2015 - 0:03

Genel

Balıkesir El yazmaları Kütüphanesi’nde istediğiniz eseri okuma imkanı bulurken, kütüphanede okumaya vaktiniz yoksa dijital ortamda CD yaptırıp alabilme imkanı da buluyorsunuz.

 Saat kulesinin yanında bulunan ve Eski Ziraat Bankası olarak kullanılmış ve Balıkesir Ticaret Odası’na geçmiş olan bu bina bir protokolle 25 yıllığına kütüphaneye verildi.

Balıkesir El yazmaları Kütüphanesi’nde istediğiniz eseri okuma imkanı bulurken, kütüphanede okumaya vaktiniz yoksa dijital ortamda CD yaptırıp alabilme imkanı da buluyorsunuz.

Balıkesir’de üç yıldan bu yana görev yapan El Yazmaları Kütüphane Müdürü Şahin Gergin, “Türkiye genelinde 16 ilde Arap harfleriyle Türkçe yazılmış el yazması eserler kütüphanesi arasında yer alıyoruz. Kütüphanemizde bulunan tüm eserlerimizi dijital ortama aktardık” dedi.

Şahin Girgin “El yazmaları kütüphanesi olarak yakın bir gelecekte kendi müstakil yerimize taşınacağız. Bu değerli eserlerimizi daha sağlıklı ortamda korumuş olacağız” dedi. Saat kulesinin yanında bulunan ve Eski Ziraat Bankası olarak kullanılmış ve Balıkesir Ticaret Odası’na geçmiş olan bu bina bir protokolle 25 yıllığına kütüphaneye verildi. Restorasyonu tamamlanan binanın doğalgaz tesisatı döşenince bina hizmete girecek. Tamamı taş olan binanın yangın konusunda hayli sağlam olması ve dayanıklılığı kütüphane için bir avantaj çünkü el yazması eserlerin çok iyi korunması gerekiyor. Balıkesir ‘de 1475 adet el yazması eserin yanısıra 9000 adet arap harfleriyle yazılmış Türkçe maktu eserlerin olduğunu söyleyen Gergin, “Birçoğu başta Dursunbey ve Edremit olmak üzere diğer ilçelerimizden geldi” diyor. Gergin “Yeni yerimize taşındığımızda halkımızla daha yakın olma ve Osmanlıca eserlerin tanıtımı ve okutulması adına kütüphanemizde cilt, hat ve ebru sanatı kursları düzenleyip Osmanlıca’yı okuma kursları düzenleyeceğiz ve Balıkesir halkıyla daha çok yakınlaşacağız” dedi. AHMET İMREN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.