Köşe Yazıları

Bu Kitabı Okudum Hayatım Değişti

Bu Kitabı Okudum Hayatım Değişti

Düşünüyorum da uzun zamandır kitap okumak bana bu kadar iyi gelmemişti ya. Bu yazımda yeni bitirdiğim kitap olan Ikıgai’yi sizlere özet geçmek isterim.

Kitabımız neyi ankatıyor neden hayatımı değiştirdi

Evet yani şöyle ki Ikigai, Japoncada “yaşam amacı” veya “varoluş nedeni” anlamına gelen bir kavram. Yaşam amacınızı bulmuş olabilirsiniz hayatınıza renk katmak kanatlandırmak için daha mutlu olmak ya da depresyondan çıkmak için bu kitap derde deva eczaneden değil kütüphaneden alacağız harika bir ilaç.

İlgili Makaleler

100 Yaşındasın ve hala mutlusun

Yazarlarımız Hector Garcia ve Francesc Miralles, 100 yaşın üzerinde yaşayan ve hala aktif ve mutlu olan Okinawa adalıların yaşam tarzlarını inceleyerek, onların uzun ve anlamlı hayatlarının sırrını keşfetmeyi amaçlıyor.

Kitap, Ikigai’nin dört temel unsurundan bahsediyor: 1. Sevdiğiniz Bir Şey: Hayatınızda tutkulu olduğunuz ve zevk aldığınız bir şey olması önemlidir. Bu, bir hobi, bir meslek veya bir topluluk hizmeti olabilir. 2. Dünyanın İhtiyaç Duyduğu Bir Şey: Yaptığınız şeyin sadece size değil, aynı zamanda topluma da bir faydası olması önemlidir. 3. İyi Olduğunuz Bir Şey: Yeteneklerinizi ve becerilerinizi kullanarak yapabileceğiniz bir şey olması önemlidir. 4. Para Kazanabileceğiniz Bir Şey: Kendinizi ve ailenizi geçindirebilmeniz için yaptığınız şeyin size maddi bir getiri sağlaması önemlidir.

Kitaptan çıkardığım dersler ;  Daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşam, Daha fazla mutluluk, Daha az stres ve kaygı, Daha güçlü bir yaşam amacı duygusu, Daha anlamlı ilişkiler.

Herkesin bir Ikigai’si var mı Nursima?

Evet herkesin bir ikigaisi var.  Ama Ikigai’nizi bulmak zaman ve çaba gerektirebilir. Bu çabaya hemen başlayın demiyorum ama  Ikigai’nizi bulduktan sonra onu beslemek ve geliştirmek önemli. (Kendi şahsi fikrim bu)

Kendi basit önerilerim : Hayatın küçük şeylerinden zevk almayı öğrenin. Anı yaşayın ve her günün tadını çıkarın. Kendinize ve başkalarına karşı nazik olun.   Kitabın en sevdiğim yanlarından bir tanesi de huzuru başkalarında başka şeylerde değil kendimizde aramak olduğunu öğirenmek oldu.

HUZURU KENDİNİZDE ARAYIN. İÇ HUZURUNUZU BULUN.

Bulun ve izleyin. Hayat çok daha eğlenceli değil mi?

Kesinlikle.

Bu Yazıyı Sakın Okuma

Nursima Akyürek

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu