Balıkesir Merhaba Gazetesi

BU NASIL İŞ GÜVENLİĞİ?

BU NASIL İŞ GÜVENLİĞİ?
05 Aralık 2014 - 0:20

Genel

Balıkesir’de binalarda yapılan tadilat ve bakım işlerinin yanında özellikle dış cephelerdeki çalışmalar yürek hoplatıyor. Son yıllarda yaşanan iş kazalarının neden olduğu can kaybı dikkate alındığında hala bu manzaraları görmemek için kaç kişinin iş kazası geçirmesi gerekiyor?

Hükümetin bu konudaki hassasiyetine rağmen bazı kurum ve kuruluşların, özel şirketlerin aynı hassasiyeti Balıkesir’de göstermediği göze çarpıyor. Merhaba Gazetesinde daha önce yer alan Atatürk Devlet Hastanesindeki dış cephe çalışması, Ziraat Bankası çatı çalışması, Kuvayi Milliye müze karşısındaki Otel yapımı bina inşaatı ve son olarak objektiflerimize takılan Karesi Belediyesindeki bu görüntüler neyi ifade ediyor?

Balıkesir’de sıkça gündeme getirdiğimiz ve özenle üzerinde durulması hassasiyetini taşıyan ve Başbakanın ‘İş Sağlığı ve Güvenliği’ konusundaki açıklamalarının ardından, biz ne zaman akıllanacağız?

Başbakan Ahmet Davutoğlu İş Sağlığı Ve Güvenliğinin önemle üzerinde duruyor. İş güvenliği paketini açıklayan Başbakan Davutoğlu belirli yaptırımlarla ödül ceza dengesi uygulanacağını belirtmiş ve tehlikeli, çok tehlikeli sınıflarına yönelik 2 milyon 700bin çalışana mesleki belge zorunluluğunun getirileceğini açıklamıştı. ‘Herkes üzerine düşeni yapacak!’ Diyen Başbakan Davutoğlu Üniversite ve Meslek Yüksekokullarına da ders konusu olacak iş sağlığı ve Güvenliğinin, beraberinde sorumluluğu da getireceğini söylemişti.

Topluma örnek olmamız ve özellikle gerek kamu, gerekse kuruluş binalarından tutun şehirdeki binalardaki tadilat ve bakım hareketliliğini göze alırsak, yapılan çalışmalar ihaleyi alan şirketlerce İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda düşündürücü görüntü ve çalışma izlenimini veriyor. Atatürk Devlet Hastanesinde görülen ve devamında Ziraat Bankası çatı çalışmasından, Kuvayi Milliye müze karşısındaki Otel yapımı ile gündemde olan şehir merkezindeki yapıdan ve son olarak objektiflerimize takılan Karesi Belediyesindeki bu görüntülerinden sonra, İş Sağlığı ve Güvenliğin den Balıkesir’deki şirketlerin yeterince haberinin olmadığı, yada maliyetleri yüksek olacağı için gerekli titizliğin gösterilmediğini ortaya koyuyor. Bir can kaybı yada acı yaşanmaması için duyarlılık ve yetkilerin konuya el atması bekleniyor.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TEDBİRLERİ

Davutoğlu, iş güvenliğine yönelik alınan tedbirleri şöyle açıklamıştı;

– Çok tehlikeli işlerde çalışanlara mesleki yeterlilik zorunluluğu getirilecek

– Yapı denetim firmalarına iş sağlığı ve güvenliliğinde sorumluluk yüklenecek.

Şantiye şefi olunması için iş güvenliği uzmanlığı sertifikası alma zorunluluğu

– Yaptırımlarda ödül-ceza dengesi getirilecek

– Ölümlü iş kazası olan iş yerlerinde prim yükselecek

İşverenin ölümlü iş kazasında kusurlu bulunması halinde, Türk Ceza Kanunu’na göre alacağı cezaya ilave olarak iki yıl boyunca kamu ihalelerinden men edilecek ve Kamu İhale Kurumu sitesinden duyurulacak.

İdari para cezalarında artışlar getirilecek

– Kamu ihalelerinde iş sağlığı ve güvenliğine yönelik bir kalem olacak

– Üretim zorlamasının engellenmesine yönelik şart olacak

– Rödevans, kiralama veya götürü usulüyle ihale edilen işlerde üretim zorlamalarının engellenmesi için uygun planlama yapılacak. Kimse üretim zorlamasında bulunamayacak, bulunursa işi durdurulacak ve sözleşme feshedilecek. Rödevans süreleri 15 yıldan az olmayacak şekilde uzatılacak.

– Kamuda rödevans olacak ama bir kere rödevans işlemi yapıldıktan sonra bütünüyle iş başkasına devredilemeyecek. Özel sektörde ise rödevans hiç olmayacak.

– Standartlara uygun kişisel donanım sağlamayan iş verene idari para cezası verilecek

– Belirli alanlarda acil durdurma faaliyetleri müfettişin inisiyatifine kalmadan alınabilecek

İş verenin ölümlü iş kazasında bulunması halinde, TCK’ya göre alacağı cezaya ilave olarak 2 yıl boyunca kamu ihalelerinden men edilecek.

-Durdurulan bir işyerine çalışmasına devam etmesi halinde hapis cezası verilecek.”

Davutoğlu ‘’Değişim üç evreden geçiyor. Zihniyet, insan unsuru ve yaptırım dengesi. Maliyet ve etki analizlerini çok doğru yapmanız gerekiyor” diyerek önemli bir mesaj verdi.

ÖZEL HABER: SEMRA AMAN AKYÜREK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.