Balıkesir Merhaba Gazetesi

BU NE  HADSİZLİK !

BU NE  HADSİZLİK !
12 Ocak 2015 - 0:19

Genel

Çalışan gazeteciler gününde, çalışan gazeteciyi terbiye etme çalışmasında 3. Etap Altı eylül Belediyesinden geldi. Mali yetersizlik nedeni ile (!!!!!!) Çalışan gazeteciyi kendine göre kategorize ederek, her gazeteden sadece 3 kişiyi seçme hakkını ve haddini kendinde gören Altıeylül Belediyesindeki yetkililer bilerek ve kasıtlı olarak çalışan gazetecilere hakaret ederek terbiye etmeye çalıştılar.

Bilerek ve kasıtlı olarak dememin de bir sebebi var. Etkinlik öncesi davet etmek amacı ile Merhaba gazetesi olarak seçilip aranan muhabirimizin ve benim tarafımdan yapılan ikaz maalesef işe yaramadı. Peki, neydi bu ikaz. Birinci olarak kadromuzdaki tüm arkadaşlarımızın basın çalışanı sıfatı taşıdığı ve çalışan her arkadaşımın çok değerli olduğu gerçeği idi.

İkinci olarak ta, isim isim kendilerinin bir seçim yapmasının hadsizlik olacağı tespitiydi. İki konuda da ikazımız uygun nezakette, uygun bir dilde, Etkinlik ile ilgili hazırlıklardan sorumlu olan Başkan Yardımcısı Mesut Eray’a ve Basın biriminde çalışan Gülçin Yurdakul’a iletildi. Bu tamamen gazeteciliğin etiğine uygun bir refleksle ve iyi niyetle yapılan bir paylaşımdı. Zira bu hataya ve haksızlığa davet esnasında sessiz kalıp sonrasında fırsatçılık yapmak ve sayfalarımıza taşımak ta etik olmazdı.

İşte tam da bu nedenle manşetimizde verdiğimiz resimde yer alan ve isim isim seçilerek çağrılıp mont hediye edilen meslektaşlarımızın arasında yer almadık. Bu büyük bir mutlulukla ifade etmek istediğim ortak bir karar ile alınmış ve Büyükşehir Merhaba ailesi olarak her çalışan arkadaşımızın desteklediği bir davranış olmuştur. Ekip arkadaşlarım Yayınlanan ilk gazetemizin sayfalarında okurlarımıza verdiğimiz gazetecilik ilke ve etiğinden taviz vermeyeceğimiz taahhüdünün gereği olarak bu sözümüzü tuttuğumuzun ve tutmaya da devam edeceğimizin herkesçe bilinmesi gerekliliğinin de ayrıca kamuoyuyla paylaşmanın GAZETECİLİĞİN bir gereği olduğu konusunda hem fikir oldu.

DAHA BİTMEDİ 

YARIN CEMİYETİN ETKİNLİĞİ İLE DEVAM EDECEĞİM. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.