Balıkesir Merhaba Gazetesi

Bu plan Balıkesir tarımını yok eder

Bu plan Balıkesir tarımını yok eder
03 Ekim 2014 - 0:05

Genel

03

 

MHP il başkanlığından yapılan açıklamada yeni çevre düzeni planlarının, Balıkesir tarım ve hayvancılığını hiç hesaba katmadığı uyarısında bulunuldu. MHP İl Başkanı Argun Atıcı, “Büyükşehir belediyesi yönetiminin uyuduğunu” ileri sürdü.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Nuri Argun Atıcı,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayladığı 1/100 binlik yeni çevre düzeni planının Balıkesir’in tarım ve hayvancılığının hiç dikkate alınmadan yapıldığını ileri sürdü. Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin ‘uyuduğunu’ söyleyen Atıcı, söz konusu plan, bu haliyle uygulanırsa Balıkesir’de tarım ve hayvancılığın biteceğini savundu.

MHP il Başkanı Argun Atıcı, planla ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Balıkesir ilimiz Türkiye’mizin Gıda ve Hayvancılık Bakımından ilk üç ilinden birisi ve gelişme potansiyeli bakımından ise ilk sırasında yer almaktadır. Bu planlama yapılırken bu durum ve ayrıca Balıkesir ilimiz dahilinde mevcut arazi büyüklükleri ve adetleri hiçbir şekilde dikkate alınmadığı aşikar durumdadır. İlimizde mevcut arazi büyüklükleri çoğunlukla üç dönüm beş dönüm en fazla on dönüm büyüklüğündedir. Örneğin 10 dönüm bir arazi de plan hükümlerine göre yapılacak tarım ve hayvancılık amaçlı tesis en fazla 2 bin m2 olabilecektir. Yani 1 kümes veya 50 büyükbaş kapasiteli bir çiftlik bile yapılamayacak hale gelmektedir. Bu büyüklüğün altında bir arazide ise bu tarımsal işletmelerin yapılması mümkün olmayacaktır.

 

HESAPLAMA YAPILMAMIŞ

Bu tür işletmelerin sürdürülebilmesi ve bölge ve ülkemize katkı sağlayabilmeleri için ise bu kapasitelerin altında olması halinde işletilmeleri mümkün olmayacaktır.

Planlama yapılırken bu hesaplamaların ve incelemelerin yapılmadığı ilgili oda ve meslek örgütlerimizin ve çiftçi olarak bizlerin görüşleri alınmadığı bir gerçektir. Bu çerçevede yetkileri elinde bulunduran Büyük Şehir Belediyesi bu teşkilatları toplayıp görüş almadığı´görülmektedir. Şarkı-Türküye vakit bulan bugünkü yetkililer, Balıkesir için hayati önem taşıyan 1/100 binlik ölçekli planlamadan bihaberdir. Ayrıca Balıkesir  ilimiz genelinde arazi büyüklükleri dikkate alınarak bu planlama yapılsaydı Plansız Alanlar  Yönetmeliği imar hükümlerinin daha gerçekçi ve uygulanabilir olduğu ortaya çıkacaktı.”

MHP’NİN ÖNERİSİ

Planlamalarla ilgili itirazlarını Çevre ve şehircilik Bakanlığı’na bir yazı ile bildirdiklerini belirten MHP İl Başkanı Argun Atıcı, partilerinin itirazını şöyle vurguladı: Balıkesir-Çanakkale Planlama Bölgesi 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı Marjinal Tarım Araziler ve buna ilişkin Plan Uygulama Hükümlerinin düzeltilerek Balıkesir ilimizdeki Tarım ve Hayvancılık Potansiyeli ve Arazi Büyüklükleri göz önünde bulundurularak Plansız Alanlar Yönetmeliğinde belirtilen yapılaşma koşullarına uygun olarak Emsal 0.40 olarak düzenlenmesi yönünde itirazımızın kabul edilerek revize edilmesini her türlü yasal haklarımız saklı kalmak kaydıyla talep edilmiştir. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.