Balıkesir Merhaba Gazetesi

BU PLAN TEPEDEN İNME

BU PLAN TEPEDEN İNME
18 Kasım 2014 - 10:09

Genel

**Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Av Muzaffer Mavuk, Balıkesir Çanakkale Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni imar Planına karşı olduklarını belirterek kimyasal sanayi çevreyi de, körfezi de, denizi de bitirir ‘dedi. Planın halkın yaşam değeri düşünülmeden hazırlanmış bir plan olduğunu belirtti.

**Mavuk; ‘‘Mecliste yapılan oylamalarda su zammı konusunda CHP’li meclis üyelerimiz kesinlikle ret oyu vermiştir. Söylenti çıkartıp kendileri de oyladı diyenler var. Meclis üyelerimiz Zamma evet demedi. Karar oy çokluğu ile alındı.’’

**İmar planı ile ilgili olarak ‘Bu planlar halkın yaşantısını da bir şekilde etkileyecek. Her şeyi halka soruyorlarsa bu plan neden sorulmadı. Yaşanacak tahribat neden hiç düşünülmedi. Halkın yaşamı neden dikkate alınmadı’ dedi.

TABİATLA OYNUYORLAR

**1 / 100 bin ölçekli imar planı ile ilgili çok sıkıntılarımız var diyen İl Başkanı Mavuk ‘Özellikle Burhaniye ve Bandırma’nın bu konuda yüksek risk taşıdığını ve genişletilen alanlarla birlikte konut yapımları, diğer yandan kimyasal sanayi sonucunda yok olabilecek yeşil tahribatı ve canlı tahribatından tedirginiz. Parti olarak konuların takipçisiyiz. Körfezde bu planlar doğrultusunda yaşanacak olumsuzluklara kesinlikle karşıyız.’ ifadelerini kullandı.

Özellikle Bandırma ve Burhaniye de bu sıkıntılar var. Burhaniye’de konut alanı alabildiğine genişletiliyor. Bandırma içinde sanayi alanı ağır metalleri olan ve kimyasal metallere dayalı sanayi alanları yapılacağı söylentileri yatıyor. Böyle bir durumda Manyas gölünü de, Erdek körfezini de öldürürler. Erdek körfezi şuan dünyada eşi benzeri olmayan deniz canlılarının olduğu bir bölgemiz ve orası karides çeşidi ve kalkanın en güzel çıktığı yer olarak bilinir. Bu tip bir olumsuzluk Güzelliklerimizi yok eder. Gebze’den de kötü bir hale gelinir. İzmit, Bornova’dan da kötü olur. Bir numara olan kuş cennetimizde yok olur. Kuşların göç yollarını birinci derece tarım alanı olabilecek yerleri bu kimyasal sanayi öldürür’ dedi.

FATURAMDA SU FİYATI İKİ KATI ARTMIŞ

CHP İl Başkanı Muzaffer Mavuk ‘Su fiyatları arttı diyerek kendi evimde su fiyatının yarı yarıya artmış olduğunu söyleyebilirim.’ Dedi. Mavuk sözlerini şöyle sürdürdü: Haksız bir şekilde atık su bedeline yüzde yüz bir artış kondu. Balıkesir’de ilçelerine de bu zam yapıldı. Su yaşam kaynağıdır. Havaya nasıl ihtiyacımız varsa su da öyle. Bu nedenle suyun ancak harcama yapılan bedel kadar bedel alınmalı. Sudan kar alınmamalı. Ödeyemediklerinde ne olacak suyunu mu kesecekler.

MECLİS ÜYELERİMİZ ZAMMA EVET DEMEDİ

Baski genel kurulunda yapılan revize konusunda CHP’li meclis üyelerinin de buna onay verdiği söylentileri var. Bu karar oy çokluğu ile geçen bir karar. Bizim meclis üyelerimiz bu karara hayır oyunu verdiler. Bu bilinmelidir. ÖZEL HABER: SEMRA AMAN AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.