Balıkesir Merhaba Gazetesi

Bu planla Balıkesir gecekondu şehri olur

Bu planla Balıkesir gecekondu şehri olur
02 Ekim 2014 - 0:05

Genel

04

 

Mimarlar Odası, yeni  çevre düzeni planının düzenden çok düzensizlik getireceğini iddia etti.

Mimarlar Odası Başkanı Ali Özerk: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan  ve onaylanan 1/100 binlik plan bu haliyle uygulanırsa Balıkesir, İstanbul’un varoşu olacak, Bandırma’nın gerisinde kalacak

Günlerdir Balıkesir’in gündeminde olan 1/100 binlik yeni çevre düzeni planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı. Balıkesir Mimarlar Odası, planlar bu haliyle uygulanırsa Balıkesir’in İstanbul’un varoşu olacağı, Bandırma’nın da gerisinde kalacağı, bir gecekondu şehri haline geleceği görüşünü savundu. Türkiye Mimar ve Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) üyesi diğer odaların yöneticileri ile birlikte Mimarlar Odası’nda bir basın toplantısı düzenleyen Mimarlar Odası Başkanı Ali Özerk, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na planlarla ilgili itirazlarını anlatan bir dilekçe gönderdiklerini, dikkat çekilen konularla ilgili düzeltmeler yapılmadığında yargı yolunun da kullanılacağını açıkladı.

TARIM ARAZİLERİ TEHLİKEDE

Ali Özerk, 1/100 binlik yeni çevre düzeni planları yapılırken Balıkesir’in sanayi, tarım ve şehircilik açısından geleceğinin dikkate alınmadığını, İstanbul sermayesinin, sanayicilerin, hatta uluslar arası sermayenin ihtiyaçlarının dikkate alındığını belirtti. Özerk, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanan planın haritalar üzerinde yapılan incelemede kentsel gelişim ve sanayi bölgesi inşası için daha kolay olan tarım arazilerinin seçildiği, alternatif alan olarak tarım dışı ve zayıf mera, kayalık zeminlerin seçilmediği” saptamasında bulundu. Planların bu haliyle Balıkesir merkezinde de sıkıntılara yol açacağı, örneğin Altıeylül ilçesinde artık hiçbir yapılaşma olmayacağı vurgulandı.
PLANLAR KENDİ İÇİNDE ÇELİŞKİLİ

Mimarlar Odası Başkanı Ali Özerk, Çevre ve Şehircilik akanlığına gönderdikleri itiraz dilekçesinde şu görüşlere de yer verdi: “Özerk  Kentin kuzeyinde çevre yolu ile mevcut yerleşik alan arasında önerilen gelişme alanı günümüzde kentin sorunlu bir bölgesidir.  Daha önce yapılmış planlar ve imar uygulamaları çeşitli sebeplerden 4  defa iptal edilmiş ve kentte bu bölge kilit haline gelerek yerleşilemez, konut üretilemez, plan yapılamaz hale gelmiştir. Oysa çevre düzeni planında yer alan en büyük gelişme alanı burası olmuştur. Kente yerleşeceği öngörülen 700.000 kişinin en büyük bölümünün bu alanda yer seçeceği planlanmışken bu alanın mevcut hukuki sorunları sebebi ile planın nüfus projeksiyonu sıkıntıya düşecek ve kente gelmesi planlanan ekstra nüfusun kentin farklı noktalarına baskı yapması kaçınılmaz olacaktır.”

PLANLARA YOĞUN İTİRAZLAR VAR

Açıklamalarda Bandırma ile ilgili büyük olumsuzlukların da yaşanacağı vurgulanarak, Bandırma’da sanayi bölgesi olarak Hıdırköy-Şirinçavuş mahalleleri arasındaki 5 bin hektarlık arazinin belirlendiğini, bunu çok yanlış bir seçim olduğunu, alternatif araziler olduğu hatırlatıldı. Mimarlar Odası Başkanı Ali Özerk, söz konusu 1/100 binlik yeni çevre düzeni planına itirazların yürürlüğü kaldırmayacağını, fakat bundan sonra Büyükşehir Belediyesi’nin tutumunun önemli olduğunu da belirterek,  kendilerinin de bakanlığın itirazları dikkate almaması halinde yargı yoluna da gidebileceklerini açıkladı. Özerk, Balıkesir’de yeni planlara yoğun itirazlar olduğunu, Büyükşehir Belediyesi ve Altıeylül Belediyesi, Ayşebacı köylülerinin, bazı kişi ve kurumların da itirazlarının olduğunu sözlerine ekledi. Öte yandan askıya çıkartılan planlara itiraz süresi de doldu.  HABER: DURMUŞ ALİ DOĞDU

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.