Balıkesir Merhaba Gazetesi

Bu Yıl 100 Çalışandan 64’ü Tatil Planı Yaptı: Balıkesir Tercih Edilen İller Arasında

Bu Yıl 100 Çalışandan 64’ü Tatil Planı Yaptı: Balıkesir Tercih Edilen İller Arasında
24 Haziran 2022 - 14:36

Bu Yıl 100 Çalışandan 64’ü Tatil Planı Yaptı: Balıkesir Tercih Edilen İller Arasında

 

Avansas ilginç bir araştırmaya imza attı. Araştırma sonuçlarına göre, bu yıl çalışanların %64’ü tatil planı yaptı. Araştırma, Türkiye genelinde 3 bin 634 çalışan ile gerçekleşti. Ayrıca, araştırma sonuçlarına göre çalışanların tatil için Temmuz ve Ağustos ayını tercih ettiği görülüyor. Bir diğer ayrıntı ise tatile çıkacakların yüzde 71’inin özel araçla seyahat edeceğini söylemesi oldu. Dahası, çalışanların en gözde tatil rotası arasında Balıkesir 4. sırada

 

Çalışanlar, Pandemi nedeniyle, 2020 ve 2021 yılında yaz tatili için kalabalık ortamlar yerine daha sakin, izole ortamları tercih etmişti. Avansas yaptığı bir araştırma için, çalışanlara bu yılki tatil planlarına dair sorular sordu. Ayrıca, çalışanların tatil planları, alışveriş hazırlıkları, ulaşım tercihleri, ayırdıkları bütçe ve pandemi sonrasındaki tercihlerini sordu.

Gözde tatil şehirler Arasında Balıkesir’de Var

Bu yıl çalışanların yüzde 46’sı tatilini Kurban Bayramı ile birleştireceğini belirtti. 100 çalışandan 64’ü yaz tatili için plan yaptığını paylaştı. Ayrıca, tatil planlarında en çok tercih edilen ilk üç şehir Antalya, Muğla ve İzmir oldu. Bu şehirleri ise Balıkesir, Aydın, Mersin, Çanakkale, İstanbul ve Edirne izledi.

100 çalışandan 47’sinin tercihi otel

Araştırma sorularına yanıt veren çalışanların yüzde 44’ü tatilini Temmuz ayında yapacağını belirtti. Yüzde 37’si Ağustos, yüzde 12’si ise Eylül ayında plan yaptığını ifade etti. Avansas’ın yaptığı araştırmaya katılan çalışanların yüzde 47’si tatil için konaklama tercihini otelden yana kullanacağını belirtirken, 18’i kendi yazlığında, 15’i ise kiralık evde geçireceği bilgisini paylaştı. Pansiyon tercih edecek çalışanların oranı yüzde 5 olurken; kamp yapmayı planlayanların oranı ise yüzde 2’de kaldı. 100 çalışandan 82’si ailesi ile tatil yapacağını ifade etti. Bu yılki yaz tatilini otelde geçirecek olan çalışanların yüzde 59’u 5 yıldızlı oteli tercih ettiğini belirtirken, 29’u 4 yıldızlı, 11’i ise 3 yıldızlı otellere rezervasyon yaptırdığını belirtti.

Tatil bütçesi 5-20 bin TL arasında değişiyor

Bu yıl yaz tatili yapacak olan çalışanlar bütçe olarak 5 ila 20 bin TL arasında bütçe ayırdıklarını ifade etti. Ortalama tatil süresinin 8 gün olarak açıklandığı araştırmada konaklama türü olarak ilk sırada yüzde 47’lik oranla oteller yer aldı. Erken rezervasyon avantajlarından faydalananların oranı ise yüzde 47 oldu. Kalabalıktan uzak konaklama tercihlerinde ise yazlık ve kiralık apart yer aldı. Çadır ve kamp yerinin ise yüzde 2 oranında tercih edildiği belirtildi.

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.