Balıkesir Merhaba Gazetesi

Bu yollarda sıkıntı var

Bu yollarda sıkıntı var
18 Ekim 2014 - 0:15

Genel

Eksik sinyalizasyon nedeniyle yaşanan trafik kazalarının ardı arkası kesilmiyor

Şehir merkezindeki bazı eksik trafik ışığı uygulamaları nedeniyle neredeyse hergün bir trafik kazası yaşanıyor. Zaman zaman ölümle sonuçlanan kazalar için vatandaşlar bir türlü alınmayan önlemler nedeniyle isyan etme noktasına geldi.

BALIKESİR merkezinde ve çevre yollarında sık sık yaşanan eksik veya yanlış trafik sinyalizasyonları, irili-ufaklı trafik kazalarına hatta ölümlere neden oluyor. Bursa-Balıkesir yolu üzerinde Küçük Sanayi Sitesi 2. kapı önünde kontrollü geçişe izin veren sinyal uygulaması, şehre yabancı kişiler tarafından yeterince dikkat edilmediğinden dolayı kazaların en çok yaşandığı noktalardan birisi.

SANAYİ ESNAFI İŞ ÇIKIŞI HUZURSUZ

Son olarak motorsikletiyle aynı ışıklardan hareket edip, çarşı istikametine gelen Savaş Yıldız da sinyal geçişini fark edemeyen başka bir aracın kendisine çarpması nedeniyle hayatını kaybetmişti. Yıllardır sanayide esnaflık yapan, Mehmet Eröz, Hasan Sıtar, Ahmet Telliler ‘2. Kapı ışıkları’ diye bilinen bu bölgede yıllardır yaşanan bu sıkıntının bir an önce çözülmesini bekliyor. Mehmet Eröz “Buraya viyadük mü yapılır yada farklı bir yomlu izlenir uzmanları bunu daha iyi çözer. Biz istiyoruz ve diyoruz ki bu yolda bir sıkıntı var. Çözüm bulun ve ölenleri duymayalım.Üzüntü yaşamayalım. Servis araçları öğrenciler, tatilciler,otogara giden otobüsler, taksiciler ve tüm sürücülerin hayatı hepsi bir can taşıyor. Yapılacak olan ışıklardaki düzenleme ile, bir değil, bin can kurtulmuş olacak. Sarıyı beklemeyen sürücülerimizde oluyor. Sürücüler özellikle yazın dalgın oluyor kazalar yakın zamanda çok oldu. Uzun yoldan gelenlerde dalgın oluyor. Dönüş yapan kavşağın yeşil rengine odaklanıyor ‘yeşil yanıyor’ diyor ve hızla geldiği için kırmızı ışığı fark edemiyor. Maliyetli bir iştir tahmin ediyor, biliyoruz ama; kazalara da dur diyebilmek için önlem alınmasını istiyoruz” dedi.
Hasan Sıtar, Ahmet Telliler ise “Işık bana yandı diye düşünen sürücüler kazaya neden oluyor. Hem kendi hemde yolcularının yaşamlarını tehlikeye atıyor. Dikkatsizlik ve özellikle dalgın olan sürücüler yeşil bana yanıyor diye düşünüyor.Burada sürücülerin mutlaka durması gerekir.Kırmızıyı fark eden yok.Hızla geliyor yeşili daha çok algılıyor.Tali yoldan gelende ana yoldan gelende de dalgınlık var.’diyerek önlem istiyor.

PAŞAKÖYLÜLER DE ÜST GEÇİT İSTİYOR
Aynı şekilde Balıkesir-İzmir yolu üzerinde yer alan Balıkesir-Bigadiç kavşağı yakınındaki trafik ışığı uygulamasındaki eksiklik nedeniyle bir çok ölümlü ve yaralanmalı trafik kazası yaşanıyor. Geçtiğimiz günlerde Bigadiç yolu üzerinde ölümle sonuçlanan trafik kazasında da köy halkı çaresizce yetkililerden yardım istemişti.
Bigadiç Yolunda seyir halinde iken, Paşaköy kavşağında karşıya geçmek isteyen 72 yaşındaki Arzu Çolak bu kavşağın son kurbanı. Kaza sonrası annesini kaybeden oğlu ve Paşaköy halkı yetkililerden yola çare istiyor. HABER: SEMRA AMAN AKYÜREK FOTOĞRAF: MUSTAFA TETİK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.