Balıkesir Merhaba Gazetesi

 Bugün Nevruz Bayramı

 Bugün Nevruz Bayramı
21 Mart 2015 - 0:03

Genel

12 hayvanlı eski Türk takvimine göre 21 Mart yaz mevsiminin başlangıcı 23 Eylül de güz başlangıcı, Türk Mitolojisinde ise Türklerin Ergenekon’dan çıktığı tarih.

Nevruz Bayramı Balıkesir Yörük Türkmen Federasyonu’nun organizasyonu ile kutlanacak. İlk etkinlik Karesi Türbesi önünde yapılacak.

Nevruz Bayramı’nın bu yıl Balıkesir Yörük Türkmen Federasyonu tarafından bir ‘ulusal bayram’ gibi kutlanması için hazırlıklar tamamlandı. Balıkesir Yörük Türkmen Dernekleri Federasyonu Başkanı Sinan Ergüven, Nevruz Bayramı’nın daha büyük bir coşku ve geniş bir katılımla kutlanacağını, Bir Türk Bayramı olan Nevruz’un ateşinin Balıkesir’de yakılacağını belirterek, Balıkesirlileri kutlamalara davet etti.

İLK ETKİNLİK KARESİ TÜRBESİ ÖNÜNDE

Balıkesir Yörük Türkmen Federasyonu Başkan Yardımcısı Yusuf Akgül, Nevruz Bayramı’nın Türklerin bayramı olduğunu yineleyerek, Balıkesir’de yapılacak kutlamaların, 21 Mart 2015 Cumartesi günü (bugün) saat14.00’de Karesi Türbesi önünde yapılacak dualar ile başlayacağını, etkinlik kapsamında Hacı Bektaş Veli Derneği’nin etkinlikleri, Balıkesir Zeybeği gösterisi, Azerbaycan halk oyunları gösterileri yapılacağını bildirdi. FATMA KARA

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.