Balıkesir Merhaba Gazetesi

Bugünün Kıymetini Bil Yarın Yok!

Bugünün Kıymetini Bil Yarın Yok!
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
10 Haziran 2022 - 7:49

Bugünün Kıymetini Bil Yarın Yok!

 

Hayatın anlamını ne kadar biliyoruz? Kıymet veriyor muyuz yaşadıklarımıza ve henüz yaşamadıklarımıza. Günler bir bir eksilirken hayatımızdan, bugünün kıymetini veya çevremizdeki canlı yaşamının kıymetini bilerek yaşamanın önemini.

Elimizde olan ve yaşadıklarımızın farkına bazen varamıyoruz. Herşey güzelken düşünemiyoruz. Bazen hatırlamak veya hatırlatmak gerekmiyor mu? Takvim yapraklarını okumayı seven eskiler ilirler az sonra paylaşacağım hikaye tarzındaki mesaj vermek isteyen yazıları. Okumayı severdik biz bunları. Hatırlardık güzellikleri, acıyı ve tatlıyı kıymet bilmek gerekir diyen yaşlılarımızı. Bugün bir hikaye paylaşmak istedim bende sizlerle. Herkesin eminim ki kendine göre çıkarım yapacağı mesajlar olacaktır

BİR HİKAYE

Padişah acemi bir köleyle gemiye binmişti. Köle hiç deniz görmemiş geminin mihletini tutmamıştı. Ağlamaya,inlemeye başladı. Tir tir titriyordu. Avutmak için çok uğraştılar ama bir türlü sakinleşmedi. Padişahın keyfi kaçtı. Herkes aciz vaziyetteyken gemide bulunan yaşlı adam padişahın huzuruna çıktı, ” Müseda buyurursanız ben onu sustururum!” dedi. Padişah da ” Lütfen lütfetmiş olursunuz!” dedi. Yaşlı adam emretti, köleyi denize attılar. Köle birkaç kere suya battı, çıktı. Sonra saçından yakaladılar, gemiden tarafa çektiler. Köle gemiye yaklaşınca iki eliyle dümene asıldı, oradan gemiye çıktı, bir köşede uslu uslu oturmaya başladı. Yaşlı adamın yaptığı iş padişahı hayrete düşürdü, ” Bundaki hikmet nedir?” diye sordu. Yaşlı adam cevap verdi. ” Köle evvelce suya batmayı tatmamıştı. Gemideki selametin kıymetini bilmiyordu. İşte huzur ve saadet de böyledir. Bir felaket görmeyen kimse huzurun kıymetini bilemez.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.