Balıkesir Merhaba Gazetesi

BULUT ‘EĞİTİMDE SİYASAL REFERANS KULLANILIYOR’

BULUT ‘EĞİTİMDE SİYASAL REFERANS KULLANILIYOR’
23 Eylül 2014 - 0:09

Genel

Eğitim Sen olarak eğitimcilerin sesi olamaya devam ettiklerini belirten Başkan Bulut,açıklamasının devamında ”Artık insanlar bir yerlere girmek için siyasal  referans kullanıyorlar.” dedi. 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında bile bir çok okulda müdür hala bulunmamaktadır diyen Bulut,siyasallaşan yapılaşmanın yoğun olarak hissedildiğini söyledi. 

ROTASYON SANCILI

02

 

Eğitim Sen Şube Başkanı Abdurrahman Bulut, Eğitimcilerin görüşü alınmadan 4+4+4 sistemi gibi sendika ve eğitim emekçilerinin görüşleri alınmadan yapılan uygulamaların ‘ben yaptım oldu’ mantığı ile hareket etmek olduğunu dile getirdi. Başkan Bulut,özellikle rotasyon konusunun da bu anlayıştan hareketle uygulandığını belirterek, rotasyonların öğretmenlerin zorunlu sürgüne çıkarılması ve yer değiştirmesi anlamını taşıdığını açıkladı. Rotasyon yapılacaksa bunun şekli,yöntemieğitim emekçileri ve sendikacılarla oturup konuşularak yapılmalı.Eğitimcilere kulak verilip,önemsenmeli’ dedi.

BULUT  ‘ATAMALARDA HAKSIZLIK,SINIFLARDA SIKINTI VAR’

Türkiye’deki eğitim sisteminde sıkıntılar olduğunu belirten Şube Başkanı Abdurrrahman Bulut, öğretmen atamaları ile ilgili olarak  haksızlıklar yapıldığını ve Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen açıklarının  olmasına rağmen,çıkan torba yasa ile az bir bölümünün atamasının yapıldığını söyledi. Bulut,Öğretmen atamalarındaki sorunlar sürmekte, hepimizin bildiği gibi Milli Eğitim Bakan’lığının 140.000 öğretmen açığı olmasına rağmen, yeni çıkan torba yasada 40.000 öğretmenin atandığını görmekteyiz. Türkiye’yi taşeron Cumhuriyetine çeviren AKP hükümeti,  yine eğitimdeki bu boşluğu doldurabilmek için taşeron sistemi ile ücretli öğretmenlikle 100.000 açığı kapatacaktır.Görünen tablo bu yöndedir. Ülkemizde 300.000 öğretmen açığı varken, bu açığı tamamen kapatmak  mümkündür.” dedi.Öte yandan sınıf sayılarının yetersiz olduğunu ve alınacak öğrenci sayılarının da fazla olması nedeni ile yetersiz kalan sınıflarda öğrenimin güç olduğunu  dile getirdi.Bulut Konuşmasında Anadolu Liseleri öğrenci sayısı 34 + 2’ye kadar çıkarıldı.Eğitimin kalitesini düşüren en önemli etkenlerden bir tanesi de budur. Bilimsel açıklamalara göre, 34 kişilik sınıflar öğrenmek için imkansız görüntüler vermektedir.Bunun yanı sıra bina yetersizliği sıkıntısı var. Okulları birleştirerek ikili öğretime çeviriyorlar. Örneğin Havran ilçemizde, iki okulu birleştirerek boşaltılan binayı da İmam Hatip Orta Okulu olarak açtılar. Görünen şu ki Havran’da İmam Hatip Orta Okulu açmak için iki okulumuz birleştirilmiş. Bunun ne kadar doğru olduğunu yetkililere sormak istiyorum.”

EĞİTİME AYRILAN PAYIN YÜZDE 75’İ KAMU PERSONELİNE

Bulut, devletin milli eğitime ayırdığı  kaynaklar hakkında şöyle konuştu ” Milli Eğitime son yıllarda ayrılan bütçe artmış gibi gözükse de, bunun yüzde 75’i kamu personelinin ödemelerine harcamaktadır.  Büyüyen hiçbir şey yoktur, meblağ büyümüştür ama  kamuda okullarımıza ayrılan pay kesinlikle artmamıştır.  Özellikle Milli Eğitim Bakanlığının kendi açıklamasıyla  önümüzdeki dönemde 250.000 öğrenciye burs vererek özel okullarda okumaları için çalışmalar yapılmaktadır. Bu 250.000 öğrenciye 2 bin 500 lira ve 5 bin 500 lira arasında burs ödeyecektir. Devlet kendi okullarında okuyan öğrencilere kesinlikle böyle bir pay ayırmamaktadır.  Eğer, hakikaten özel okullara ihtiyaç varsa, o ayrı bir konu. Ama Milli Eğitim Bakanlığı kendi okullarımı işletemiyorum. Özel okullar daha iyi çalışıyor diye düşünüyorsa Milli Eğitim Bakanı ve Milli Eğitim Müdürü istifa etmelidir. Görüldüğü üzere devlet okullarında kaynak yetersizliğinden eksikler çok fazladır.” dedi.

TEOG KARMAŞASI

Balıkesir Eğitim Sen

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) ile öğrenciler, meslek liselerine,özel okullara ve örgün öğretim  dışına atılıp açık öğretime doğru sürüklemektedir. Her çocuk istediği okulda ve yerde okumalıdır, bu her öğrencinin ve velinin hakkıdır. okulların yetersizliği Milli Eğitim Bakanlığının çözeceği bir meseledir.şeklinde konuştu.HABER: HAYATİ KARAKURT

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.