Balıkesir Merhaba Gazetesi

Burhaniye Belediyesi’nde Sözleşme Sevinci

Burhaniye Belediyesi’nde Sözleşme Sevinci
29 Mart 2021 - 15:28

Burhaniye Belediyesi’nde Sözleşme Sevinci

Burhaniye Belediyesi, Genel-İş Sendikasıyla toplu iş sözleşmesi imzaladı. Yapılan sözleşme kapsamında belediyede çalışan personelin en düşük geliri 3266 lira olarak belirledi.

İşçiler İçin Sözleşme İmzaladılar

Geçtiğimiz günlerde Balıkesir’in en kapsamlı memur sözleşmesine imza atan Burhaniye Belediyesi şimdide bünyesinde çalışan işçilerin hakları için sözleşme imzaladı. İşçilerin geriye dönük sosyal ve ekonomik haklarının da verildiği sözleşme kapsamında Belediye’de çalışan en düşük maaşlı işçinin geliri 3266 lira oldu. Yapılan anlaşmayla Burhaniye Belediyesi’nde çalışan 280 Şirket personeliyle birlikte 84 kadrolu işçinin yüzü güldü.

 “Emeğin değerini iyi biliyoruz”

Belediye Meclis salonunda düzenlenen imza töreni öncesi konuşan Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler “Burhaniye Belediyesi olarak emeğin değerini iyi biliyor ve bununla ilgili adımlar atmaya devam ediyoruz. Giderek zorlaşan hayat şartlarında işçilerimizin hakkını korumaya devam ediyoruz. Özellikle pandemi döneminde aralıksız çalışan personelimiz başta olmak üzere, büyük emekler harcayan işçilerimiz için, ülke şartları ve belediye imkanlarını göz önünde tutarak yapılabilecek en yüksek değerlerde yükseltme ve yenilemeleri bu sözleşmeyle yaptık” dedi.

 “En düşük ücret 3 bin 266 lira”

Konuşmasının devamında sözleşmenin detaylarına değinen Başkan Deveciler “280 şirket personelimiz ve 84 kadrolu işçimiz için yıllık bazda yaptığımız ekonomik katkıyla en düşük şirket çalışanı ücretimizi 3266 liraya çıkarttık. Bunun akabinde işçilerimizin 3 ikramiye ve diğer haklarında da %50 oranında iyileştirmeler yaptık. 2. yılda ücretlerde yevmiye bazında %14, diğer ekonomik ve sosyal haklarda da %30’luk bir artış yapılması kararını aldık. Kadrolu işçilerimiz içinde günlük yevmiyelerine %25 oranında, ayrıca ekonomik ve ayrıca sosyal anlamda %40 oranında zamlar yapılarak hakları genişletilmiştir” şeklinde konuştu.

 “Emek ve demokrasi mücadelesine devam ediyoruz”

DİSK Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan ise yaptığı konuşmada şunları dile getirdi “Yaşadığımız zorlu pandemi koşullarında işçi arkadaşlarımız çalışmaya devam ediyor. Sadece toplu sözleşmelerde değil, her zaman iş, emek ve demokrasi mücadelesine devam ediyoruz. Hayatın her alanında işçi arkadaşlarımızın yanında yer alıyoruz. Emeği geçen Belediye Başkanımıza, Belediye yetkililerimize teşekkür ediyorum. Ayrıca toplu iş sözleşmesi ilçemize, belediyemize ve çalışanlarımıza hayırlı olsun” dedi.

Konuşmaların Ardından İmzaları Attılar

Yapılan konuşmalar sonrası Belediye Başkanı Deveciler ve Sendika Genel Başkanı Çalışkan Toplu İş sözleşmesini imzaladı. Burhaniye Belediyesi Meclis salonunda yapılan toplu iş sözleşmesine ayrıca, DİSK Toplu Sözleşme Daire Başkanı Çetin Çalışkan, Ar-Ge Daire Başkanı ve CHP Sendikalardan Sorumlu İstanbul İl Başkan Yardımcısı Nevzat Karataş, Genel İş Sendikası Balıkesir İl Başkanı Hüseyin Hilmi Ovalı, Burhaniye Belediye Başkan Yardımcısı Murat Yazgan, Genel İş Balıkesir Şube Sekreteri Serkan Ünlü, Genel İş Balıkesir Mali Sekreteri Uğur Mamuk, Genel İş Burhaniye sendika temsilcisi Metin Özbinici, sendika temsilcileri ve belediye personeli katıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.