Balıkesir Merhaba Gazetesi

Burhaniye’de Domuzlar Sahili Talan Etti

Burhaniye’de Domuzlar Sahili Talan Etti
21 Kasım 2022 - 15:55

Burhaniye’de Domuzlar Sahili Talan Etti

 

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde aç kalan Domuzlar, sahile inip piknik alanlarını talan etti. Burhaniye’de kış şartlarının kendisini göstermesi ile birlikte aç kalan Domuzlar, yemek aramak için sahillere indi. Ayrıca,  yazlıkçıların bölgeyi boşaltmasıyla aç kalan Domuzlar, yemek aramak için sahillere iniyor.

 

 

Her Yıl Ortaya Çıkıp Zarar Veriyorlar

Domuz sürüleri, her yıl Burhaniye Pelitköy’e bağlı Bağlarburnu ve Gadana mevkide ortaya çıkıyor. Özellikle de, Belediye tarafından piknik alanına çevrilmiş sahil şeridini talan ederek zarar veriyor. Bu yılda benzer bir durum gerçekleşti. Aç kalan domuzlar, yaklaşık 5 dönümlük yeşil alana zarar verdi.

Domuzlar Talan Ediyor, Belediye Düzenliyor

Bağlarburnu ve Gadana sahil şeridi bölgenin en cazip deniz turizmine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, Burhaniye Belediyesi düzenli olarak bölgede bakım çalışması gerçekleştiriyor. Ancak, aç kalan domuzlar yaklaşık 4 km uzunluğunda ki sahil şeridini adeta istila ediyor. Dahası, akşamları yürüyüş yapan vatandaşların da korkmalarına neden oluyor. Burhaniye belediyesi, bu yıl bir kez daha domuzların talan ettiği yeşil alanı, tekrar düzenledi.

 

 

‘’Sulu yeşil alanların altında yiyecek arıyor.’’

Domuzlar, geceleri sürüler halinde kırsaldan sahile inerek, sahildeki sulu yeşil alanların altında yiyecek arıyor. Burunlarıyla toprağı kazan domuzlar bu şekilde her sene belirli aralıklarla yeşillikleri talan ederek kullanılamaz hale getiriyor. Hem maddi, hem de iş gücü olarak Belediyeyi zarara sokan Domuzlar, can güvenliği bakımından vatandaşlarında şikayetlerine konu olmaya başladı.

‘’Kalıcı Bir Çözüm Bulmak Şart’’

Burhaniye Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Emel Göktekin, bozulan yeşil alanların tesviye ve çimleme çalışmalarını yapamaya başladıklarını belirterek “Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerimizle, domuzlar tarafından her yıl talan edilen alanları komple temizleyerek toprak tesviyesini yapıp yeni çim tohumlarını toprağa ekiyoruz. Fakat bu çalışmalarımız geçici bir çözüm, çünkü Domuzlar, sürekli olarak bu bölgede sahile inerek bu talanı yapıyorlar. Bunun kalıcı çözüme ulaştırılması için kurumların ortaklaşa iş birliği içinde çalışma yaparak kalıcı bir çözüm bulması gerekiyor. Biz belediye olarak bu konuyla ilgili çalışmalarımıza başladık, gerekli kurumlarla da görüşmelerimizi yürütüyoruz” dedi.

Haber: Serap Acar

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.