Balıkesir Merhaba Gazetesi

Burhaniye’de Eski Mandıra Devlet Desteğiyle Yenilendi

Burhaniye’de Eski Mandıra Devlet Desteğiyle Yenilendi
07 Mayıs 2021 - 14:09

Burhaniye’de Eski Mandıra Devlet Desteğiyle Yenilediler

Burhaniye ilçesinde, yörenin önemli süt işletme merkezlerinden biri olan Asal Mandıra Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumun (TKDK) yüzde 65 hibe desteği ile yenilediler Kırsal Çoruk Mahallesinde bulunan mandıra baştan aşağıya bütün ekipmanlarının değişimi ile yenilediler.

Burhaniye’de bir mandıra daha devlet desteği ile yenilediler. Çoruk mahallesinde hizmetini sürdüren işletme yenilenirken, günde 9,5 ton süt işleme kapasitesine kavuştu. Mandıranın üretim sorumlusu Sinan Karaman, ”Coruk mahallesinde 3 yıl önce satın aldığımız tesisin tüm ekipmanlarını yenilemek istiyorduk. Bunun için araştırma yaparken, TKDK’nın bu tip işletmelere hibe desteği verdiğini öğrendik. Projemizi hazırlayarak TKDK’ye başvurduk. Geçen sene kabul edilen projemiz ile mandıramızı baştan aşağı yeniledik. Bütün makineleri yeniledik. İşletmemizde günlük 9.5 ton sut işliyoruz. Şu anda 9 çalışanımız var” dedi.

İşletmenin yöreye çok faydasının olacağını anlatan Proje Danışmanı İsmail Çancı da, “Mandıra yüzde 65 hibe desteği ile baştan aşağıya yenilediler. Bütün ekipmanlar yerli üretimden temin edildi. Bu sayede ilçemiz modern bir tesise kavuşmuş oldu. Hayırlı uğurlu olsun” dedi. Mandıranın sahibi iş insanı Levent Asal ise, “ Biz 40 yıldır peynir üretimi ve ticareti ile uğraşıyoruz. Burhaniye ve yöresinin kendine has aroması olan sütlerden ürettiğimiz peynirleri de başta İzmir olmak üzere ayrıca ülkemizin birçok şehrine gönderiyoruz. Müşterilerimiz bu bölgenin peynirini çok beğeniyorlar. Ayrıca Onun için adeta yok satıyoruz” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.