Balıkesir Merhaba Gazetesi

Burhaniye’de GastroBaçem Projesi Hayata Geçirildi

Burhaniye’de GastroBaçem Projesi Hayata Geçirildi
21 Mayıs 2022 - 11:08

Burhaniye’de GastroBaçem Projesi Hayata Geçirildi

 

Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Uygulamalı Bilimler Fakültesi (BUBFA) ve Balıkesir Büyükşehir Çiftçi Eğitim Merkezi (BAÇEM) işbirliğiyle bir yıl önce atılan tohumlar fidan dikimiyle hasada dönüşmek üzere yola çıktı.

 

 

 

BÖLGEMİZE HAS ÜRÜNLER

BUBFA ve BAÇEM işbirliği ile oluşturulacak GastroBaçem alanında özellikle bölge iklimine uygun bitkilerin dikimlerinin yapılmasına dikkat edildi. Proje dahilinde yetiştirilen ürünler ile bölgeye özel has tatlarla Türk Mutfağının dünyaya açılan kapısı olmanın amaçlandığı kaydedildi. Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde BAÇEM’e ait arazide gerçekleştirilen fidan dikiminde konuşan BUBFA Dekan V. Prof. Dr. M. Oğuzhan İlban; “Türkiye ve dünya pazarında yenilebilir aromatik bitkilere talep gittikçe artmaktadır. Yenilebilir bitkileriyle bölgemize has ürünler özellikle gastronomide yoğun bir şekilde kullanılmaya başlandı’’dedi.

GASTROBAHÇEM İLK ADIMLARDAN BİR TANESİ

İlban’ın İHA’ya yaptığı konuşmaya göre; ‘’ Bizde gastronomi ve mutfak sanatları bölümü öğrencilerimizle birlikte öncelikle toprağa dokunan onda sonra da topraktan sofraya taşınan ürünlerle mutfakta sunumlar hazırlayan, ürünün hikayesini bilen ustaları yetiştirip bu şekilde bölgemizi ve kendimizi geliştireceğiz. Aynı zamanda kendi değerlerimize, yerel ürünlerimize, yerel tohumlarımıza, yerel bitkilerimize, yenilebilir bitkilerimize değer katacak çalışmalar içinde olacağız. Bu doğrultuda GastroBaçem ilk adımlarımızdan bir tanesi oldu. Bizlerle bu yolda emek veren BAÇEM personeline ve tüm öğrencilerime teşekkür ediyorum” dedi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.