Balıkesir Merhaba Gazetesi

Büro Hastalıkları

Büro Hastalıkları
Dr. İbrahim Tutak( ibrahimtutak@gazetemerhaba.com )
28 Mart 2017 - 8:54

BÜRO HASTALIKLARI

 

 

 

Büro çalışanlarında boyun,bel,sırt,omuz ve el bileği sinir sıkışması hastalıklarına sık rastlanmaktadır.Meslek hastalıkları sınıfına dahil edilmişlerdir.Çalışma saatlerinin büyük bir kısmını hatta bazılarının tamamına yakınını  geçirdikleri büro ortamını bu hastalıklara karşı yatkınlığı azaltacak şekilde dizayn etmekte üretim ve çalışan verimliliği açısından yarar vardır. Çalışma biriminin düzenlenmesiyle,  yorgunluk ve kas gerilmeleri  engellenir;gereksiz hareketleri ortadan kaldırır; konforu arttırır. Böylece verimlilik de artar.İmalat sektörü,hizmet ve temizlik işleri,sağlık bakım işleri,uzun yol sürücülüğü,diş hekimleri,ofis çalışanları ve bilgisayar kullanan meslek grupları kas –iskelet sistemi rahatsızlıklarında riskin en fazla olduğu işlerdir.

 

Çalışma ortamı sıcaklığı,hafif fiziksel iş için 18.3 °C, büro işleri için 19.4 °C-22.8°C , ağır endüstriyel iş yerlerinde ise  12.8°C-15.6°C arasında olmalıdır. Nem oranı %70 olmalı, iş ortamı her gün mutlaka havalandırılmalıdır.Koltuk yüksekliği ,ayakta dururken koltuğun oturma yerinin en yüksek noktası diz kapağı seviyesinin altına gelmelidir. Bu pozisyon otururken ayağın döşeme yüzeyinde düz durmasını sağlayacaktır. Koltuğun oturma kısmının arkasında baskı hissedilirse koltuk yükseltilmeli, önünde baskı hissedilirse koltuk alçaltılmalıdır. Amaç ağırlığın eşit dağıtılmasını sağlamaktır. Oturma yüzeyi, oturur durumdayken diz arkasına baskı yapmadan, sırt desteğinin sırtı desteklemesine izin verecek derinlikte olmalıdır. Oturur durumdayken koltuğun arkalığı sırtın doğal kavisini desteklemelidir. Sırt desteğinin eğimi sırtın hafifçe arkaya yaslanabilmesine izin verecek açıda olmalıdır. Yumuşak bir malzemeden yapılması gereken kol destekleri kolun üst kısmını destekleyerek sırt ve omuzlardaki baskıyı azaltabilir. Çalışma masasının yüksekliği dirsek hizasında olmalıdır . Gerekli ayarlamalar çalışma yüzeyini ya da koltuğu yükselterek veya alçaltarak yapılabilir.

 

Çalışma alanının düzenlenmesinde en iyi biçim yarım daireler şeklinde yerleşimdir.  Çok kullanılan malzemeler kolay erişilebilecek bir mesafede bulundurulmalıdır.  Klavye önkol ile aynı düzlemde bulunmalıdır. Fare klavye ile aynı seviyede ve kolay ulaşılabilir bir mesafede olmalıdır.Fare kullanımı sırasında uygun olmayan pozisyonlama nedeniyle kronik ve ciddi omuz ağrılar oluşabilmektedir Ayarlanabilir sürgülü yüzeyler ve gerekirse farenin diz seviyesine kadar indirilmesi uygun olabilir. Birçok bilgisayar kullanıcısı göz kuruluğundan şikayet etmektedirler. Monitörün daha aşağıda yerleştirilmesi göz küresinin daha az atmosfere maruz kalmasını ve buharlaşmayla gözyaşının eksilmesini de engelleyecektir. Monitöre uzaklık, görüntüye ekran çözünürlüğüne, yazıların okunabilirliğine ve monitörün büyüklüğüne bağlıdır. Ortalama olarak göz-ekran  uzaklığı en az kol mesafesi  kadar uzaklıkta(60-70 cm.)  olmalıdır.

 

Bilgisayar karşısında geçirilen sürenin uzun olması bir hatadır.Bunun sonucunda  Bilgisayar monitörlerinden yayılan negatif yüklü partiküller, insan bedeninde ve gözlerde negatif elektrik yükü oluşturarak havadaki pozitif yüklü toz parçacıklarını çekip gözlerde konjonktivite neden olabilir.Çalışma alanınn önünde ışık kaynağı olması da yine uygun değildir. Ekran kullanıma uygun olsa bile çalışma alanı yanlış aydınlatıldığı için, kamaşma ve göz rahatsızlıkları ve  baş ağrısı yakınmaları olabilir.

 

 

balikesirfiziktedavi.com

balikesirakupunktur.gen.tr

 

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.