Balıkesir Merhaba Gazetesi

Bütçeyi de sarayı da protesto ettiler

Bütçeyi de sarayı da protesto ettiler
08 Aralık 2014 - 0:04

Genel

KESK üyesi memurlar, hükümeti protesto etti. “2015 bütçesi emekçiler için değil sermaye için yapıldı” diyen memurlar, “halk yoksullukla mücadele ederken, Cumhurbaşkanı’nın saray yaptırdığını” söyledi.

Kamu Emekçileri Konfederasyonu’na(KESK) bağlı sendikaların üyeleri, önceki gün TÜİK binası önünde bir gösteri yaparak 2015 bütçesini, hükümeti protesto ettiler. Göstericiler, “Sermayeye değil emekçiye bütçe” sloganları ile tepkisini dile getirdi. 2015 yılı bütçesinin halk için değil, sermaye için yapıldığını söyleyen KESK üyesi çalışanlar, 1.3 milyar (katrilyon) liraya Cumhurbaşkanlığı sarayının yapılmasını da protesto ettiler. KESK Sözcüsü Abdurrahman Bulut, tarafından kamuya okunan bildiride, “2015 yılı bütçesi; emek ve demokrasi açısından ele alındığında, halkın ihtiyaçlarını karşılamak yerine egemenlerin iktidarlarını sürdürebilmek için başvurdukları bir zor aracı ve belli sermaye gruplarına kaynak aktarmaya yarayan bir araç olduğu ortaya çıkmaktadır” denildi.

Protestocu memurlar, Cumhurbaşkanlığı sarayına harcanan para ile yapılabilecek olan yatırımların sıralandığı bir pankart da taşıdı. Pankartta; saraya harcanan para ile 1 milyon 200 bin asgari ücretlinin aylığının ödenebileceği, 274 tane tam donanımlı okul, 200 tane tam donanımlı hastane, 92 tane üniversite, 200 tane madenci yaşam odası yapılabileceği yazıyordu.

Protestocu memurlar, hükümetin uyguladığı politikalarla 10 yılda maaşlarında yüzde 23’lük bir kayıp yaşadıklarını, “yandaş sendikanın yaptığı toplu sözleşme ile” yıllardır ilk defa Temmuz ayında enflasyon farkını alamadıklarını söyledi. Emekçiler,  2014-2015 dönemini kapsayan bu toplu sözleşmeyi; “Toplu satış sözleşmesi” diye nitelendirdi. HABER:DURMUŞ ALİ DOĞDU

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.