Balıkesir Merhaba Gazetesi

BÜYÜKŞEHİR HAREKETE GEÇTİ ‘BİNALAR YORGUN’

BÜYÜKŞEHİR HAREKETE GEÇTİ ‘BİNALAR YORGUN’
23 Ekim 2015 - 10:04

Genel

‘Her yönüyle Kentsel Dönüşüm’ün konuşulduğu programda geçmişteki depremler ve İstanbul’da Kentsel dönüşümün gerçekleştirildiği Sulukule benzeri yerlerdeki çalışmalara değinildi.

İKİ bölümden oluşan Balkonuk Center’daki sempoz-yumun ilkinde Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur “Ben ve ekibim Balıkesir’den ve Balıkesir’deki insanların can güvenliğinden sorumlu” derken toplantının ikinci bö-lümünde Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz 2. Sakar-ya Mahallesi’ndeki binalardan örnekler verdi. Yılmaz Gölcük depreminin slayt sunumu eşliğinde kova, kum ve su ile binayı da taş yaparak anlattı.

Yorgun binalar ve sağlam zemine oturtulmamış binalar, olası bir depremde yıkılma riski taşıyor.

‘Her yönüyle Kentsel Dönüşüm’ün konuşulduğu programda geçmişteki depremler ve İstanbul’da Kentsel dönüşümün gerçekleştirildiği Sulukule vb yerlerdeki çalışmalara değinildi.

İki bölümden oluşan sempozyumun ilkinde Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur “Ben ve ekibim Balıkesir’den ve Balıkesir’deki insanların can güvenliğinden sorumlu” derken toplantının ikinci bölümünde Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz 2. Sakarya Mahallesi’ndeki binalardan örnekler verdi. Yılmaz Gölcük depreminin slayt sunumu eşliğinde kova, kum ve su ile binayı da taş yaparak anlattı.

HER YÖNÜYLE DEĞERLENDİRMEK LAZIM

Her yönüyle Kentsel Dönüşüm Zirvesinde konuşan Doç Dr Pınar Özden ‘Eski binaların yerine yapılan yeni binalarda yine aynı kişiler mi yaşıyor? diyerek parası olan ve bina yenilendiğinde parası olana bırakılan  u yerlerde yaşamlarını sürdüren eski bina sahipleri hem yerlerinden oluyor hemde parası fazla olmadığı halde okula çocuğunu göndermek için servis parası vermek zorunda kalıyor, farklı problemlerle karşılaşıyor. Buda bir sorun Yıkımlar yapılırken yerleşik insanların yine bina yenilendiğinde de aynı yerde yaşamalarına olanak tanınmalı’ dedi.

BETONLAŞMIŞ BİNALARA SAHİBİZ

BTO Başkanı Fahri Ermişler Konuşmasında ‘şehirlerde yaşayan insanların yeme içme en büyük ihtiyaçları. Çamlıktan şöyle bir bakıldığında betonlaşmayı görüyoruz. Dedi. Ermişler konuşmasının devamında şöyle konuştu: Bu konularda Balıkesir’de ciddi çalışmaların olduğunu biliyoruz. Dönüşüm sürecinde kat ittifakları v.b konularda bizlerde etkin olacak ve çalışmaların içinde olacağız. Türkiye yeterince geçmişte yaşanan depremlerle dersini aldı diye düşünüyorum. Belediye Valilik ve Çevre ve Şehirciilik bakanlıklarımızla birlikte yapılacak çalışmalarda ben taahhüt ediyorum BTO olarak bizde olacağız elimizden gelen neyse onu yapacağız. Yapılan çalışmalardan 2015-2020 Yılları arasında her yıl 2bin konutun yenilenmesi gerektiğini anlıyoruz. Kamu kuruluşları ile beraber ortak hedefe yürüme çalışmalarını gerçekleştirmeyi umut ediyorum. Ticaret Odası üyeleri olarak hazır olduğumuz kısımlarda hazırız olmadığımız kısımlar içinde çalışmalarımıza başladık bizde bu işin bir kenarından tutacağız.’

GEÇMİŞTE BELEDİYE BAŞKANLARI ÖDÜLLENDİRİLMEDİLER

Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Sempozyumdaki konuşmasında Balıkesir’in alışmaya başladığı bir zirve daha yapıyoruz. Merkez ilçelerden biri olarak örnek olacak projelerin pek çoğunun yapılacağı bir ilçe başkanı olarak düşüncelerimi paylaşmak için buradayım.’ dedi. Yılmaz devamında şunları söyledi: Belediye Başkanı olmadığım dönemde şehir, medeniyet ve imkan diye bir kitap elime Ak Parti Genel Merkezi tarafından ulaştırılmıştı. Başta korkularımız vardı daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanımızın varlığını, İnsanların hayatına dokunabilen bir karakteride hissedince bu korkularımız azaldı. Ticarette kar ediyorsanız başarı elde edersiniz. Belediyecilikte şehrin vizyonunun değişmesine rağmen bir tarafta kayıpların olduğunu ördük. Yaptıkları hizmet anlamsız kaldı ve ödüllendirilmediler.

BALIKESİRDE YORGUN BİNALAR

Başkan Yılmaz Balıkesir’in yorgun binalardan oluştuğunun farkındayız diyerek şunları söyledi: Parsel üzerinde insanlar uzlaşmalı ki bir şeyler yapılabilsin. Balıkesir’de gördüğümüz resimlerde neyimiz var işgaliyeler, binalar birbirine girmiş, ara sokaklar var ben bir belediye başkanı olarak sorumlu hissediyorum kendimi. Bu binalar ya insanlar dışarıdayken yıkıp yapacağız yada bir afet olacak kendisi yıkılacak. BALTOK güzel bir proje yaptı.5milyonluk bir Balıkesir için nüfusu taşıyacak ve Karesi olacak. Ve bir bölge açmamız gerekiyordu sağlam zeminde Karesi’de yaşayacak bir bölgemiz var. Kamil Akyürek

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.