Balıkesir Merhaba Gazetesi

Büyükşehir meclisinde ne olur?

Büyükşehir meclisinde ne olur?
DEVRİM DERİN( devrimderin@gazetemerhaba.com )
11 Nisan 2019 - 8:02

Balıkesir’de seçimler sorunsuz bir şekilde itirazlara rağmen tamamlandı. İYİ Partili İsmail Ok’un ilçe, il ve Yüksek Seçim Kulları’na itirazları reddedildi. Tüm başkanlar mazbatalarını aldı. Önümüzdeki günlerde Büyükşehir Belediye Meclisi’de ilk toplantısını yapacak. Artık hizmet vakti. Seçimler geride kaldı.

Balıkesir’in onlarca çözüm bekleyen sorunu var. 5 yıllık süreçte, umarız 5 yıl uzamaz, çözülmesi gerekenler bulunuyor. İlk toplantı tüm meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleşecektir. Meclis başkanı seçilecek, kurullar oluşturulması için gruplar oluşturulacak.

Meclis başkanlığı bu sefer iktidar partisi AK parti’den değil başka partiden olabilir. Malum mecliste 93 üye bulunuyor. Bunlardan 46’sı Cumhur İttifakı’nın oluşturduğu AK Parti ve MHP’li üyelerden, diğer 47 kişi ise CHP, İYİ Parti ve Demokrat Parti’den. Demokrat Parti’nin üyeleri Ayvalık’tan biri başkan. CHP kökenli isimler bunlarda. CHP’den ve DSP’den yer bulmayınca DP çatısında seçime girdi ve Ayvalık’ta kazandı. Önemli bir başarı. Yani bu kesim ittifak yaparsa meclis başkanlığı CHP’li bir isim olabilir. Belki tüm parti grupları anlaşır, DP’den bir ismi de seçebilir. Bunlar hep ilk meclisin görevleri olacak. Renkli bir meclis olacak yani.

Denetleme seviyesi yüksek bir meclis. Ben yaptım oldu mantığı olmayacak. Şuan görünen o. Ama ben Balıkesir adına pek sorun çıkacağını sanmıyorum. Balıkesir daha ılımlı bir il. Uzlaşı rahatlıkla sağlanabilir.

Zaten Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’da mazbata töreninde bunun sinyalini verdi. Particilik yapmayacağını, herkse eşit hizmet götürmek istediğini söyledi. Böylede olması gerekiyor. Bu aynı zamanda 5 sene sonrasına da yatırım. Bir fark yaratabilir Yücel bey. Karesi’de bunu gösterdi. Kent Konseyi başta olmak üzere siyasi görüşü, inancı ne olursa olsun herkesi bir araya getirdi.

Balıkesir artık hizmet bekliyor. Siyasi çekişme ve kavga istemiyor.

Hayırlı olsun…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.