Balıkesir Merhaba Gazetesi

  Büyükşehir yasası hayvancılığa engel değil

  Büyükşehir yasası hayvancılığa engel değil
21 Ekim 2014 - 10:11

Genel

 

Balıkesir Haykoop Başkanı Faruk Özen, Büyükşehir Yasasının tarım ve hayvancılığa olumsuz bir etki yapmayacağını savundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Haykoop Merkez Birliği tarafından düzenlenen “Türk Tarım Vizyonu” konulu panele katılan S.S. Balıkesir Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği Balıkesir Başkanı Faruk Özen, Büyükşehir yasasının tarım ve hayvancılığa olumsuz bir etki yapmayacağı görüşünü savundu.

Faruk Özen, Ankara’da 18-21 Ekim tarihleri arasında,  600 kooperatif başkanı ve temsilcinin Bakanlık daire başkanı ve üniversitelerden akademisyenlerin katıldığı “Türk Tarım Vizyonu” konulu panelde “Büyükşehir yasasının tarım ve hayvancılığa etkileri” başlıklı bir sunum yaptı.  Moderatörlüğünü Akdeniz Üniversitesi Tarım Ekonomisi Uzmanı Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş’ın yaptığı panelde konuşan Özen, “Büyükşehir Belediyelerinin kırsal alanlarda yapılan tarım ve hayvancılık faaliyetleri için tehdit olmadığı, hizmet alma noktasında Özel idarelere göre daha avantajlı olduğu” görüşünü dile getirdi.

TARIMDA YENİ BİR DÖNEM

Haykoop Balıkesir Başkanı Faruk Özen, “Panelde ki sunumumda; ‘Toprak Koruma Kanunu’ ve ‘Türk Medeni Kanun’da yapılan değişiklikler ile tarımda yeni bir döneme girildiğini, dünya ile rekabet edebilmek için arazi büyüklüğümüzün artması gerektiği ve toplulaştırma projelerine hız verilmesinin gereklilik olduğu konularında katılımcılara görüşlerimi aktardım. Zira Avrupa ülkelerinde ortalama arazi büyüklüğü 30 hektar iken ülkemizde bu rakam sadece 6 dekardır. Çevre ve toplum sağlığı konularında gerekli hassasiyete uyulduğu takdirde hayvancılık işletmelerinin varlığında hiç bir sıkıntı olmayacağını, Büyükşehir uygulamasının tarım ve hayvancılık için tehdit oluşturmadığını detaylarıyla anlattık” dedi.  HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.