Balıkesir Merhaba Gazetesi

BÜYÜKŞEHRİN DİKKATİNE YÜKSEK BİNAYA HAYIR

BÜYÜKŞEHRİN DİKKATİNE YÜKSEK BİNAYA HAYIR
03 Eylül 2014 - 0:08

Genel

BÜYÜKŞEHRİN DİKKATİNE YÜKSEK BİNAYA HAYIR

Verem Savaş Dispanserinin yıkılarak yerine 4 katlı bir bina yapılması Balıkesir Mimarlar Odası ve İnşaat Mühendisleri tarafından şehre ihanet olarak değerlendirildi. Mimari yapıların şehrin mimarisine hakim olanlarca yapılmasının, yaşam kalitesini düşürmeden, yaşanabilecek alanlar yaratarak sağlanabileceği vurgusunu yapan kent mimari kimliğinin ustaları, Büyükşehir Belediye başkanının konuya duyarlılık göstermesini bekliyor.

01

 

Ne kadar yüksek bina olursa o  kadar zengin görüntü verilir algısının kırılarak kentin mimarisinin korunmasının sağlanması gerektiğini belirten İKK Sekreteri Nazmi Kaçar “Belirli siluetler Bozulmamalı. Alternatifler mutlaka vardır. Doğru olan neyse o yapılmalı” dedi.

İKİNCİ BİR GEZİYLE KARŞI KARŞIYA KALINIR

 Israrlı mücadelelerinin süreceğini belirten Mimarlar Odası yetkilileri “Büyükşehrin göbeğindeki katliama seyirci kalınmayacağını düşünüyoruz” dediler. “Israrlı tavırların karşısında ikinci bir gezi ile Balıkesir’de karşılaşma durumu olabilir” diyen Mimarlar Odası Başkanı Özerk, “Duyarlılık sağlanıp kente kazandırılacak olan mekanların yaşam kalitesini bozmadan yapılması sağlanmalı. Kamu yararı  ve kentli çıkarları korunmalı” dedi.

 MİLLİ KUVVETLER KAPATILSIN

Milli Kuvvetler Caddesi ile ilgili olarak yapılan kısmi yayalaştırmanın trafiğe tamamen kapatılacak uygulama ile birlikte caddenin rahatlayacağını belirten mimarlar ve mühendisler “Anafartalar Caddesi de dahil olmak üzere Milli Kuvvetler trafiğe kapatılmalı” dediler. Balıkesir şehir merkezinin tamamı ile trafiğe kapatılmasının doğru olacağını ve tramvay yada ring hattı ile caddenin kullanılmasının sağlanması gerektiğini belirttiler. Esnafların mal indirip bindirmesi içinse sabah saat 10:00’a kadar açık olan uygulama ile bu sorunun aşılabileceği önerisini sundular.

TMMOB Balıkesir şubesi binası bahçesinde dün düzenlenen toplantı ile Verem Savaş Dispanserinin yıkılarak yerine 4 katlı bir binanın yapılması kararı ile ilgili yerel basında çıkan haberler ve bu konudaki düşünceler  masaya yatırıldı. Konuyla ilgili olarak Büyükşehir Belediyesine mevzi imar planı sunacağız’ Dendi.

TMMOB Mimarlar Odası ve İnşaat Mühendisleri Odasının ortak  basın açıklamasında Mimarlar Odası Balıkesir şube Başkanı Ali özerk,İKK sekreteri Nazmi Kaçar,Makine mühendisi Zeki Öncü,Mimarlar Odası Şube Sekreteri Suat Baskın ve saymanlarda hazır bulundu.

Mimarlar odası bileşenleri,İl Sağlık müdürlüğünün 2 bin metrekarelik alana yapacağı bina ile ilgili olarak   ‘sağlık bakanlığından alınarak kullanılan fonksiyonlarıyla rekreasyon alanı düzenlemesi hususunu Büyükşehirle görüşecek.Plan sunacak. Oda başkanı Özerk,Görevimiz kentlerin yaşam alanlarının düzenlenmesinde kamu yararı ve kentli çıkarlarını gözetmek,aykırı uygulamaları takip ederek yasal çerçevede mücadele etmek’ dedi. İnsan odaklı,insansı ve insanla yaşayacak binalar çağdaşlıktır.İnsana ve insanca yaşamaya ne kadar hizmet ediyorsa çağdaşlık odur ifadelerini kullanan Özerk, kent kimliğinin mimarisinin de kentin mimarisini bilenlerce yapılması gerektiğini söyledi.

KATLİAMA SEYİRCİ KALINMASIN

Israrlı mücadelelerinin süreceğini belirten Mimarlar Odası yetkilileri Büyükşehrin göbeğindeki katliama seyirci kalınmayacağını düşünüyoruz dediler. Büyükşehir Belediye Başkanının konuya duyarlılığını beklediklerini ifade eden mimarlar,kamu adına yapılması düşünülen binanın tek katlı haliyle kalabileceği gibi yeşil alan olarak yada kan alma merkezi olarak ta kullanılabileceğini söylediler.Israrlı tavırların karşısında ikinci bir gezi ile Balıkesir’de karşılaşmaları mümkün olabilecektir diyen mimar Özerk,amaç bölgedeki tescilli binalara sahip çıkılması dedi.Üzüntümüz tescillenmesi gereken değerli binaların korunması için yapılması gerekenler yapılmalı. Aksi halde tescil değeri olmayan binalarla Karşı karşıya kalınabileceğini plastik pencerelerle yaşanılmaya başlanacağını belirtti.

TESCİLLİ BİNALARI KAYBETMEDEN!

iKK Sekreteri Nazmi Kaçar tescilli binalara da değindiği konuşmada tescilli binaların bu gidişle yakında kalmayacağını söyledi.Öte yandan Verem Savaş Dispanserinin olduğu alanda

şehrin merkezinde bu tip binaların yoğunlaşmayı arttıracağını belirten Kaçar ,trafik ve araç yoğunluğunun hava sirkülasyonu açısından da yaşam kalitesini azaltacağına vurgu yaptı.İnsanlarımızın yoğun olduğu yerlerde,yoğunluğu daha da arttıracak yapılaşmalara da karşıyız’ dedi.Kaçar ayrıca TMMOB olarak Türkiye’nin her yanında bu tablo var.Yoğunluk olan yerlerde kat yükseklileri gibi durumlar yaşam kalitesini kötü etkiliyor.Sanıyoruz ki büyük bina yaparsak,zenginlik göstergesi gibi algı var.Bu doğru değil.Balıkesir değil İstanbul’daki kuzey ormanlarının katledilmesi de gerekçesi ne olursa olsun doğru değil.Bu

çalışmaların mutlaka bir alternatifi olabilir.Kent merkezlerinde herhangi bir afet anında bile buraya tek katlı binadan ziyade 10 katlı bina anlayışında olursanız o kente iyilik değil kötülük yapmış olursunuz’ şeklinde konuştu.Kaçar ayrıca ‘Tarihi değerlerimize,sit alanlarına gereken saygıyı göstermiyoruz. Kent’e  yakın zamanda yapılan ve bize göre ihanet sayılabilecek uygulamalar var.Tarım alanlarının ,doğal sit alanlarının,tarihsel ve yerleşime açılan Balıkesir’deki Küçüksanayi yerleşim yerlerini görüyorsunuz bunlar akıllıca tercihler değil.Kötüye kullanılmamalı.Biz ekmeğimizi bu işten kazanırken doğru hesaplarla doğru yerlerde yapılan mekanlara olanak tanıyor ve istiyoruz.’dedi.HABER: KAMİL AKYÜREK

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.