Balıkesir Merhaba Gazetesi

Buzlu yollarda penguen gibi yürüyün

Buzlu yollarda penguen gibi yürüyün
02 Ocak 2015 - 0:14

Genel

Kış aylarında artan soğuk havanın etkisiyle oluşan buzlanmaya karşı uzmanlar, vatandaşlara dikkat etmeleri hususlar konusunda uyarılarda bulundu.

Türkiye’yi etkisi altına alan soğuk hava dalgasıyla yollar buz pistine döndü. Vatandaşlar, yollarda yürümekte zorlanırken, hastanelerde ise, düşüp yaralanmaya bağlı kırık ve çıkık vakalarında artış yaşanmaya başladı. Mevsime paralel olarak buzlanma ve don olaylarında artış meydana geldiğini ifade eden uzmanlar, özellikle yayaların bu süreçte büyük risklerle karşı karşıya kaldığını belirtti.

Önlem alın

Kışın düşmeye bağlı yaralanmalardan korunmak için kişisel önlemler alınması gerektiğini söyleyen Atatürk Devlet Hastanesi’nden Hasan Memiş, “Kışın dikkat edebileceğimiz bu tür kırık çıkık yaralanmalardan korunabileceğimiz ve alabileceğimiz birkaç önlem var. Kişisel olarak alabileceğimiz önlemlerin bir tanesi, atkı, bere, eldiven ve kaşkol kullanımıyla birlikte kar gözlüklerinin kullanılmasıdır. Bu tür önlemler yaralanmaları engellemekte. Çünkü görüş alanımız açılmakta ve bastığımız yüzeyi oldukça net görebilmeliyiz. Ayrıca penguenler gibi minik adımlarla ilerlemek düşme riskini en aza indirir.” dedi. HABER: FATMA KARA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.