Balıkesir Merhaba Gazetesi

ÇALIŞAN KAZANIYOR

ÇALIŞAN KAZANIYOR
02 Mayıs 2015 - 1:28

Genel

ÜRETEN KADIN
B.MERHABA’ya konuşan Ak Parti Milletvekili Adayı Ayşe Kardaş, Milletvekilliği yolundaki çalışmalarını mahalle ziyaretleri ve vatandaşlarla yaptığı sohbetlerle sürdürüyor.
Bizim için vatandaş odaklı hizmet ayağını güçlendirmek önemli diyen Kardaş, daha önce Kadına şiddet ve vesayet konusunda KADEM’de çalışmalarım oldu. Balıkesir’de kadına şiddet konusunda büyük sıkıntılar yok, küçük yaşta evlilik yok. Balıkesir Mutlu İnsanlar Şehri. Kadem’de de Balıkesir listenin sonunda çünkü aciliyet arz etmiyor. Balıkesir kadınları olarak bu bizim için sevindirici. Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan pazara çıktığınızda pazarcı esnafının kadından oluştuğunu görüsünüz. Mağazalara dükkânlara girdiğinizde kadınlar kasa başındadır. Ben Gönen’de oturuyorum ve buraların yapısını da biliyorum. Bütün kadınlar yönetici konumunda ve başarılılar. Üretkendirler.’ Dedi.
EL EMEĞİ PARAYA DÖNÜŞÜYOR
Kadının ekonomiye ciddi manada etkisi var. Kazanç noktasında evi geçindirme noktasında. Hak ettiği değeri buluyorlar mı? Hayır. Örneğin bir oya yapıyorlar 10TL ye satılıyor. Bir teyze 80 Yaşında ve pazarda yumurta satıyor. Mevcut şartlar yeterli değil. Burada kadınlar diyor ki; satış yaptığım yerde bu satış yaptığım yere para ödemek istemiyorum. Bu konuda Sosyal marketler var ürünün paraya dönüştüğü ve kira ödemedikleri ve kendi ailelerine katkı sundukları en önemlisi de ailelerinden zaman çalmadan bunu yapmaları.

Türkiye’deki sorunlardan biri part tıme iş sorunudur. Kadının çocuğu vardır. Ona ayırması gereken evine eşine ayırması gereken zamanı ayırmalı ve işine de zaman ayırmalı. Ailenin parçalanması toplumun önündeki en büyük sorunlardan bir tanesi. Temel, aile bütünlüğüdür. Bunun için emek gerekir. Toplumsal değerlerimizin kaybedilmeden kadının iş hayatına katılımını sağlamak emeğinin karşılığını hak ettiği şekilde alması için gereken yapılmalıdır. Bu konuda El yordamı ile karanlıkta yol bulmaya çalışan kadınlara ışık tutmamız gerekiyor.

FONLAR GERİ GİDİYOR
Avrupa Birliği Fonu Kredileri kullanılmadığı için geri gidiyor. Hibe fonlarına nasıl başvurulur nasıl alınır bunları alma konusunda yol göstericilerin kadına ve emeğe indirgenmesi gerekli. Buna kılavuzluk yapılmalı. Karanlıkta çok az insan yolu bulabilir. Kadının hane içindeki rolü annelik, Olması gereken aile yapısının bozulmadan işleyişini kazançlı hale dönüştürebilmek. Hem toplumu hemde geleceği güçlendirmek.
DEDEMİN VE BABAMIN OKUDUĞU OKULDA OKUDUM
Babası da dedesi de aynı okul mezunu üç nesil aynı okulda okuyan bir ailenin kızı olan Ayşe Kardaş yaptığı Mahalle ziyaretlerinde de kedisini tanıtıyor ve kadının rolünü, Türkiye’nin geleceğinin her yönü ile hizmet ile güçlendiğini anlatıyor. Ayvalıkta esnaf ziyaretleri sırasında bir fırıncının Ayvalık kurabiysi ikram ettiği Kardaş’a Ayvalıklı bazı esnaflarda karşılama ve konukseverlikleri ile desteklerini gösteriyorlar.

Ayvalık Yenimahalle de kadınların çoğunlukta olduğu mahalle kahvelerinde konuşan Ak Parti Milletvekili Adayı Ayşe Kardaş, yaptığı konuşmalarda ‘ Balıkesirliyim bu toprakların kızıyım Gönen’de doğup büyüdüm Okudum ve üç nesil bu topraklarda yaşayan aynı okulda okuyan büyüklerimle aynı okulda okudum.15 gündür çalışmalarımızı ziyaretlerimizle sürdürüyoruz. Yorgunluğumu sizler alıyorsunuz. Ak Parti Milletvekili Adayıyım’ diyor.
KADEM ŞUBESİ BALIKESİR’DE DE OLACAK
KADEM Teşkilatlanma Başkanıyım Türkiye’de 30 temsilcilik açacağız ve bunlardan biride Balıkesir’de olacak. İnşallah Balıkesir ve bölgemiz için ne yapabiliriz diyerek çalışacağız. Balıkesir mutlu insanların şehri. Kadına şiddet vesayet konularında Kadem’de daha önce çalışmalarım oldu. Balıkesir’de şiddet ve küçük yaşta evlilik yok. Bunun içinde  son sıralarda. Siyasette ve bürokraside borcumu hizmet olarak ödemek istiyorum. Desteğin artarak devam edeceği inancındayım. Tarih yazacağız ve seçimleri alacağız.

Balıkesir yeni Türkiye’nin parlayan yıldızı olacak. Hizmetlerden Balıkesir yeterli payı almıyor memleketime nasıl hizmet edebilirim düşüncesinden hareketle büyük çaplı düşünüp daha iyisini bölgemiz hak ettiği için çaresine bakacağız. Teker teker engeller aşılıyor. Hizmetlere bakacak ve milli gelirin arttırılması için çalışacağız. SEMRA AMAN AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.