Balıkesir Merhaba Gazetesi

‘ÇALIŞANLARIN HAKLARI GASP EDİLİYOR’

‘ÇALIŞANLARIN HAKLARI GASP EDİLİYOR’
03 Şubat 2015 - 0:04

Genel

Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş hükümetin kıdem tazminatı düzenlemesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, geçtiğimiz günlerde hükümet yetkilileri tarafından çıkarılan kıdem tazminatı düzenlemesi hakkında açıklama yaparak, AK Parti hükümetinin bugüne kadar çalışan kesimlerle ilgili gittiği düzenlemelerin çalışanları sadece mağdur ettiğini belirterek kıdem tazminatıyla ilgili yeni düzenleme konusunda kamuoyunu dikkatli olmaya çağırdı.

BAZI KONULAR MUĞLAK

Yeni düzenlemeye göre kıdem tazminatları aylık olarak işverenden kesilerek bir fonda toplanacak. Ancak Gümüş, düzenlemede bazı konuların muğlak olduğunu vurguladı. “Mevcut düzenlemede çalışan bir kişi her yıl bir aylık brüt maaşı kadar kıdem tazminatı hak ederken yeni düzenlemede aylık birikimin nasıl hesaplanacağı ifade edilmiyor” diyen Gümüş, aylık olarak yatacak ödeneklerin çalışan kesimlerin mevcut hakkından geri olup olmayacağının muğlak olduğunu belirtti.

‘ÇALIŞANIN HAKLARINDA SESSİZ KALINIYOR’

Başbakanın ve hükümetin kıdem tazminatlarının yeterince yaygın olmamasından yola çıkarak bir düzenlemeye gitmek istediğini ancak mevcut sistemde işverene karşı işçinin haklarını koruyan pek çok başlıkta sessiz kaldığını belirten Gümüş, “Mevcut düzenlemede çalışanın haklı gerekçelerle işten çıkma durumunda tazminatını alma şansı varken yeni düşünülen düzenlemede bu haktan bahsedilmiyor. Ayrıca kadın çalışanların evlenme durumunda ve erkek çalışanların askere gitme durumlarında mevcut düzenlemede kıdem tazminatı hakkı bulunurken yeni düzenlemede bu konulardan bahsedilmiyor” açıklamasında bulundu. Yeni kıdem tazminatı düzenlemesinin çalışanın hakkını koruma amacından uzak olduğunu söyleyen Gümüş, ekonomik krize önlem olarak tasarrufları arttırma planları yapan hükümetin bu planları çalışanların haklarını gasp ederek yaptığını ancak buna müsaade etmeyeceklerini ifade etti. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.