Balıkesir Merhaba Gazetesi

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Öncelikli Gündemi EYT’liler

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Öncelikli Gündemi EYT’liler
16 Ağustos 2022 - 16:09

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Öncelikli Gündemi EYT’liler

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sözleşmeli memurlara yeni haklar ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) meselesinin öncelikli gündeme girdiğini belirtti. EYT’de çalışmaların 2022 yılı bitmeden tamamlanması, 530 bin kamu çalışanını ilgilendiren çalışmanın da Ekim ayı bitmeden kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor.

 

99 Öncesi Çalışmış Olanlar

EYT ile ilgili konular gündem olmaya devam ediyor. 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olarak çalışmaya başlamış, yılını ve primini doldurmuş ancak yaş şartı nedeniyle emekli olamayan vatandaşlar için bir çalışma grubu da oluşturuldu. Konuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yıl sonuna kadar çalışmaların tamamlanacağını duyurdu.

Kadınlarda 20 Erkeklerde 25 Yıl Sigortalı Olma Şartı Aranacak

8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olan vatandaşlar için erkeklerde 25 kadınlar da ise 20 yıllık sigortalı olma şartı var. Yaş Şartı Kademeli Olarak Giriş Tarihine Göre Değişiyor. Bunun haricinde de 5000 ile 5975 gün arasında değişen prim şartı bulunuyor. Yaş şartı ise kademeli olarak işe giriş tarihine göre değişiyor. Öte yandan,23 Yıl Önce Yıl Ve Prim Şartının Yanına Yaş Şartı Getirildi.8 Eylül 1999’da çıkartılan yasa ile yıl ve prim şartının yanına yaş şartı da getirilmişti. EYT’liler bu yaş şartına takıldıkları için emekli olamıyor. Bu durumda yılını ve primini tamamlamış olarak EYT’li olanlar emeklilik hakkının kendilerine verilmesi beklentisinde.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.