Balıkesir Merhaba Gazetesi

Çalıştaya büyük ilgi

Çalıştaya büyük ilgi
21 Mart 2015 - 0:08

Genel

KARESİ Belediyesi düzenlediği organizasyonla başpehlivanları ağırladı. Kortej yürüyüşü gerçekleştiren Karesi ekibi ata sporu olan Güreş’i yaşatacağız değerle-rimize her alanda sahip çıkacağız mesajını verdi.

KARESİ Belediyesinin düzenlediği ‘Kurtdere Güreşleri’ hakkındaki amaç-larını ve kültürü yaşatma adı-na yapılması düşünülen çalış-maları anlatan Başkan Yücel Yılmaz ‘Güreş geleneğini yaşatmak istiyoruz’ dedi.

Karesi Belediyesinin organize ettiği Başpehlivanlar Karesi’de organizasyonu ilgi gördü. Kurtdereli Mehmet Pehlivan Yağlı güreşleri çalıştayı olarak düzenlenen organizasyona, birçok başpehlivan katıldı. Bu yıl 14-16 Ağustos tarihleri arasında yapılacak olan 35. Geleneksel Kurtdere Güreşleri için yapılan çalıştaya, Karesi Belediyesi önünde anı fotoğrafı çektirilerek başlandı. Ardından oluşan kortej, Büyükşehir Belediyesi’ne yürüdü. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Başpehlivanları kabul ederek kısa bir konuşma yaptı.

Uğur, “Ata sporumuz olan yağlı güreşlerimizi Balıkesir’in merkezi haline getireceğiz.  Balıkesir Büyükşehir olduktan sonra yaptığımız ilk Kurtdere Güreşleri’nde Karesi Belediyemiz neler yaptı hep beraber gördük. Bu yıl daha fazla hizmetle güreş severlerin karşısında olacağız” dedi. Pehlivanlarla hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından kortej halinde ve davul zurna eşliğinde Kurtdereli Mehmet Pehlivan Heykeli’ne çelenk sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından burada da toplu fotoğraf çektiren kortej, ardından  Zağanos Camii’ne yürüdü. Burada pehlivanlar toplu olarak cuma namazı kıldı. Cuma namazından sonra ise Karesi AVM’ye geçilerek, Kurtdere güreşleri hakkında bilgi verildi.  AHMET İMREN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.