Balıkesir Merhaba Gazetesi

ÇAMLIKTA ATATÜRK ANITI VE SONRASI… FISILTI GAZETELERİ NELER SÖYLÜYOR…

ÇAMLIKTA ATATÜRK ANITI VE SONRASI… FISILTI GAZETELERİ NELER SÖYLÜYOR…
Semra Aman Akyürek
Semra Aman Akyürek( [email protected] )
309
25 Eylül 2018 - 8:30

Balıkesir’de siyasi olarak yerel seçimlerin çalışmalarının yapılmaya başlanması CHP İl Başkanı Serkan Sarı’yı sanıyorum ki haftasonu biraz yanılttı. Malum Balıkesir’de Büyükşehir Belediyesi’nin projeleri olarak bilinen çalışmalar hala devam ediyor ve bu çalışmalar yeni değil…

Devam eden çalışmalar kapsamında Çamlıktaki proje ile ilgili halk arasında bazı çevrelerce ilginç senaryolar üretiliyor. Bahsedeceğim. Ancak; hatırlarsanız, Çamlıktaki projede yapılan çalışmaları eleştirmiş hatta yapılan patlatmaların vaktinde vatandaşa bildirilmediği için, korku yarattığını yazmıştım. Buda yine cep telefonlarına gelen geç mesaj yanıtı ile iletişim firmalarına topu atmıştı… Çamlığa yakın evlerdeki bazı pencerelerde bu patlama sırasında kırılmıştı. Dönemim Başkanı Edip Uğur’du. Bugünkü mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu projelerin yarım kalmaması Büyükşehir projesi olduğunu ve tamamlanacağını belirtmişti.

Rutin süreç işliyor ve haliyle Çamlıkta yenileme yapılıyor. Ancak muhalefet refleksi olsa gerek Atatürk Anıtı’nın sadece kaldırıldığını beyan eden ve sosyal medyada bir açıklama yapan Sarı yangından mal kaçırır gibi anıtın kaçırıldığını söyledi…
İl Başkanı Sarı’nın özellikle meclisteki çıkışlarını beğenirim. Pürdikkat takiptedir. Atak ve cesur konulara duyarlı sonuçları pek düşünmeden her ayrıntıya önem verir. Sorgular. Belki de bu reflekste de meclisteki gibi durdurmadı Sarı’yı… Ancak açıklama yine sosyal medyadan gecikmedi:

Sonuç olarak Balıkesir’de atılan her adım, atılan her kazmanın hesabı siyasi olarak düşünüldüğü kadar yerel seçimlerin konuşuluyor olmasıyla biraz daha nüksedecek gibi duruyor.

CHP İl Başkanı Serkan Sarı ne dedi?

Çamlık’ta “Sabaha doğru yenileme çalışmaları esnasında Cumhuriyetimizin kurucusu, ülkemizin koruyucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelinin buradan kaldırıldığını gördük. Geceleyin, sabaha doğru kimsenin ruhu duymadan, kimseye açıklama yapılmadan buradaki alandan kaldırılıp, sökülüp gittiğini görüyoruz. Sabahtan beri telefonlarımız susmadı. Ne kadar gururdur ki, ne kadar büyük bir onurdur ki Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden yürüyen, onun değerlerine sahip çıkan, onun varlığı için hayatını, benliğini ortaya koymuş Kuvayi Milliye şehri Balıkesir’in onurlu, gururlu temsilcileri bu mücadeleden bir dakika olsun vazgeçmediler ve vazgeçmeyecekler.Biz de bugün bir daha vurgulamak için burada bir daha toplandık. Halkımızın, toplumumuzun, milletimizin hassasiyetini dile getirebilmek adına burada buluştuk.

Evet, yetkililer burada yenileme çalışması yaptığı gerekçesiyle bu tadilatı yapmakta haklı olabilirler. Ama ne yaptıklarını, ne yapacaklarını kamuoyuyla paylaşmak zorundalar. Toplumumuzdaki bu hassasiyetin sebebinin ne olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Buna benzer çalışmalar adı altında Türkiye’nin değişik yerlerinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelleri kaldırılmış, yenilenecek ve yenisi konulacak iddialarıyla yıkılmış, talan edilmiştir. Eğer bizler buna sahip çıkmazsak, şimdi görevli arkadaşların dağıttığı gibi bu görsellere kanarsak, emin olun ki bu heykelimiz yeniden yerine konulmayacaktır.”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ne dedi?

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığından açıklamada gecikmedi. Vatandaşlarımızın Dikkatine! Belediyemiz tarafından yapımı devam eden Çamlık Projesi kapsamında; Çamlık’ta bulunan Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Anıtı’nın kaldırılması ile ilgili olarak sosyal medya üzerinden asılsız bir takım bilgiler ve açıklamalar paylaşılmaktadır ve toplumumuzun hassasiyetlerini yakından takip etmekteyiz.
Fakat 1980’den sonra yapılan ve yıprandığı gözlenen Atatürk anıtının yerine
Kuva-yi Milliye Şehrimiz Balıkesir’e yakışan eskisinin 2 katı büyüklüğünde ve Balıkesir’in her yerinden görülebilecek yükseklikte Atatürk heykeli dikilecektir.

Kuva-yi Milliye şehri Balıkesir ve Balıkesirliler başta olmak üzere bizlerin olduğu kadar tüm Türk ulusu nezdinde büyük önem taşıyan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün unutturmaya çalışılıyormuş veya izleri siliniyormuş gibi bir algı yaratılmaya çalışılması manidardır.

Atatürk bizim kurucu liderimizdir ve şehrimizi onun gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için onun ilkeleri doğrultusunda gece gündüz çalışıyoruz.

Kuva-yi Milliye şehri Balıkesir’in, Kurtuluş Savaşı yıllarında verdiği kahramanca mücadeleden dolayı atalarımızı, 3 dönem öğrencilerini şehit veren Balıkesir Lisemizin kahraman evlatlarını, isimini hatırlayamadığımız vatanı uğruna can vermiş tüm kahramanlarımızı ve tabi ki en başta, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, o zorlu şartlar altında ülkeyi ayağa kaldırarak bu toprakların vatan olmasında başrol oynayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet ve minnetle yâd ediyoruz. Bu vesile ile şehrimize yakışacak olan yeni Atatürk Anıtı’nın şimdiden Kuva-yi Milliye şehri Balıkesirmize ve çok değerli hemşerilerimize hayırlı olmasını diliyoruz. Zekai KAFAOĞLU Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı.

İşte Fısıltı Gazeteleri…

Evet söylenenler bunlar ama birde şu şehrin fısıltı gazeteleri konumundakiler neler söylüyor bakalım..

* Çamlık projesini başlatan Edip Uğur’du hayatta bitmez.

*Çamlık projesindeki hilal minareli cami nin hilal’i kondu ancak bir gece vakti söküldü. Sabah acilen yeniden kondu…?

*Çamlık projesi ile Balıkesir’i mahvettiler…

*Çamlık’ta define bulunmuş. Çalışmalara ara verilmiş.

*Çamlıkta çalışırken kimse görünmesin diye etrafı tellerle ve örtülerle çevrilmiş.

*Çamlık projesi değiştirilecek. Açıklanan projeden çok daha farklı bir proje ile bitecek.

NE ÇAMLIKMIŞ BE… Çocukların cıvıl cıvıl koştuğu, gençlerin kültürle buluştuğu, ihtiyarların tepeden seyirle baktığı şu Çamlık mı? Ben susayım siz söyleyin. Çamlığı nasıl bilirdiniz? Çamlık nereye doğru gidiyor?

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.