Balıkesir Merhaba Gazetesi

ÇAMLIKTA VAV GÜNLERİ

ÇAMLIKTA VAV GÜNLERİ
28 Ekim 2015 - 1:26

Genel

Gelişen parlayan büyüyen Balıkesir ve Türkiye’nin 21’nci yüzyıldaki kahramanlık savaşlarının 100’ncü yıl simgesi Hilal Minareli Cami, Çamlıkta Büyükşehir Belediyesinin vizyon projelerinden biri olarak hayata geçecek.
Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Teleferiğin konulacağı yerin ayakları yapıldı. Büyükşehir Belediyesi çalışıyor. Benim Şehrim Balıkesir Bismillah diyerek yola çıktık dedi ve Çamlık projesindeki detayları anlattı.
PROJELERDEKİ ZİHİN HARİTASINDA GECE VE GÜNDÜZ BULUŞUYOR
Büyükşehir Belediyesi Vizyon projelerine yaşam vermeyi sürdürmekte kararlı.
Başkan Edip Uğur’un kalıcı, hafızalarda yer tutacak ve pek çok ilde adından söz ettirecek projeleri aşama aşama hayata geçiyor.
Balıkesir siluetinin izlenebildiği Çamlıkta hayal edilip gerçeğe dönüştürülmesi için atılan güçlü adımlar gece ile gündüzün buluşmasından, güneş ve ayın birleşmesi, yer ve göğün kesişmesi ile doyumsuz bir görüntü oluşturacak. Konuyla ilgili olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur B. MERHABA’ya yaptığı konuşmada ‘ Balıkesir’in simgesi olacak 33 metre yüksekliğinde Hilal Minareli Cami alanında bilim merkezi binasını da biz yapıyoruz. Bu cami Balıkesir’in her yerinden görünecek. Ayla güneşin buluşmasından Vav oluşacak. Vav Günleri yapıp, oradan Vav’ı seyredeceğiz. ‘dedi.
Yenilenebilir enerji konseptli bir Bilim Merkezide orada yer alacak diyen Başkan Uğur, ‘Binayı biz içerisini TÜBİTAK yapıyor. TÜBİTAK bu bilim merkezi için 20 milyon yatırım ayırdı. Çay deresinde ki Teleferiğin konulacağı yerin ayakları yapıldı. Büyükşehir Belediyesi çalışıyor. Benim Şehrim Balıkesir, Balıkesir’i inşallah dünya markası yapacağız” dedi.
OSMANLI MİMARİSİ YAŞATILIYOR
2 Bin 500 metre teleferik hattı ile çıkılacak olan Çamlık köhneleşmiş yerini kalıcı bir esere bırakacak. Başkan Uğur, proje ile ilgili olarak, ‘Hilal Minareli Camide Balıkesir’in her yerinden gece gündüz görünecek olan Ay ve Güneşin buluşması Hilal’in buluşmasından ‘VAV’oluşacak.’ Dedi. Öte yandan Hilal Minareli Cami pek çok özelliği ile hem geçmiş tarihi hem de geleceğe ışık tutacak mimarisi ile adından söz ettirmeye başladı. Başkan Uğur, ‘Yapı gündüz ve gecenin buluşması ile güneş ve ayın birleşmesi, yer ve göğün kesişmesi ile Allaha kulluğu temsil ediyor. Osmanlı mimarisinden esinlenen şerefe asansörlerle ulaşılabilen katlardan oluşuyor ve ziyarete açılacak katları ile Balıkesir silueti izlenebilecek Osmanlı Mimarisini andıran cami kubbesindeki Hz. Muhammet lafzı bu sayede okunabilecek. ’diyerek Gelişen parlayan büyüyen Balıkesir ve Türkiye’nin 21’nci yüzyıldaki kahramanlık savaşlarının 100’ncü yıl simgesi güçlü ve anıtsal bir yapıyı Balıkesir’e kazandıracağız’ dedi.

SELÇUKLU MOTİFLERİ DOKUNACAK
Uğur,33 metre yüksekliğindeki hilal minare Balıkesir’in pek çok yerinden gözlemlenen doğal bir imge olarak burada değerlerimizi aynı zamanda yaşatacak diyerek Hilal minareli Çamlık Cami İslam’ın ve aziz milletin dünyaya bir mesajı olarak tasarlandığını belirtti. Çevreye uyumlu doğaya dokunmadan Çamlığın rengi ile anıtsal bir minarenin yanında yeşil bir kimlikle Selçuklu motifleri ile dokunacak. Kubbede Muhammet lafzı hattında bir yarık tasarlanmış. Peygamber efendimiz Hz Muhammedin ismi ile cami içini aydınlatması amaçlanmış. Kırk metre çapındaki kubbe Hz Muhammedin Risâlet yaşını ve 40 rekât namazı temsil ediyor.’ Özenle hazırlanmış bir proje bu ve Kubbenin yüksekliği 32 metre farza atfen 32 metre yüksekliğinde.

Çamlığı ziyaret edenler Balıkesir tarihini nesilden Nesil’e aktaracak. Bilim Merkezi genç beyinlerin ufkunu açacak  olan alanda, dağ kızağı ve çılgın nehirle de heyecan ve eğlence merkezi olacak.
Çamlık tepesi Çay deresi rekreasyon alanı ile 2bin 400 metre teleferik hattı ile keyifli bir ulaşımı yaşatacak.

SONSUZLUK SOKAĞI NEYİ ANLATIYOR?
‘Projede İleri teknoloji kullanılacak. Camide lazer mahya ile sunumlar yapılabilecek. Ölümü anlatan Sonsuzluğu anlatan sonsuzluk sokağı, bir tebliğ mesajı verecek. Hilale giden yol aksi kodları, 7 kademe ile 7kat göğü ifade ederek Camiye giden aksta, İslam yaşantısının mesajları anlatılmış olacak.’ HABER:SEMRA AMAN AKYÜREK FOTO:KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.