Balıkesir Merhaba Gazetesi

Çanakkale-Balıkesir Kıyı Şeridinde İnsanlığa En Uzak Yeni Buluntulara Ulaşıldı

Çanakkale-Balıkesir Kıyı Şeridinde İnsanlığa En Uzak Yeni Buluntulara Ulaşıldı
02 Ağustos 2021 - 17:15

Çanakkale-Balıkesir Kıyı Şeridinde İnsanlığa En Uzak Yeni Buluntulara Ulaştılar

Çanakkale-Balıkesir kıyı şeridi paleolitik çağ yüzey araştırmasında insanlığın en uzak geçmişine ait yeni buluntulara ulaştılar. Düzce Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Dr. Hande Bulut’un başkanlığında yapılan araştırmalar ayrıca dikkat çekti.

“Çanakkale-Balıkesir Kıyı Şeridi Paleolitik Çağ Yüzey Araştırması” (ÇEBYA2021), T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izinleri doğrultusunda, Düzce Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Dr. Hande Bulut başkanlığında ayrıca başladı. Yaklaşık 1 aydır süren çalışmalar, Düzce Üniversitesi öğretim elemanı Dr. Hande Bulut ile birlikte Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Arkeoloji Bölümü, Tarih Öncesi Arkeolojisi Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Harun Taşkıran, Prof. Dr. Kadriye Özçelik ve ayrıca Arş. Gör. Göknur Karahan’ın da yer aldığı bir ekip tarafından gerçekleştiriyorlar.

Yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler paylaşan Kazı Başkanı Dr. Hande Bulut, “İlk sezon araştırmaları öncelikle sahil kenarında, ayrıca kısmen de kaynak lokasyon tespitlerinin yapıldığı, biraz daha yüksek rakımlı kesimlerde gerçekleştirdiler. Çok sayıdaki buluntu alanında tespit edilen ve gerek sayısal yoğunluk, gerek tekno-tipolojik çeşitlilik gösteren buluntu grubu içinde; Alt Paleolitik Dönem’in karakteristik formu olan iki yüzeyli aletlerle birlikte Orta Paleolitik Dönem’e tarihlenebilecek alet ve teknolojik ürünler yer almaktadır” dedi. Araştırmaların henüz ilk sezonu olduğunun altını çizen Bulut, buna rağmen Çanakkale-Balıkesir kıyı şeridinin Paleolitik Çağı’na ilişkin yeni ve yoğun izlere ulaşıldığını ifade ettiler.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.