Balıkesir Merhaba Gazetesi

‘ÇANAKKALE GEÇİLMEZ’

‘ÇANAKKALE GEÇİLMEZ’
19 Mart 2016 - 0:30

Genel

‘ÇANAKKALE GEÇİLMEZ’

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 101. yıldönümü dün etkinlikler ile kutlandı.

 Balıkesir Garnizon Şehitliğinde başlayan anma töreni, 100. Yıl Meslek Lisesi Öğrencilerinin Salih Tozan Kültür Merkezi’ndeki tiyatro gösterileri ile devam etti. Vali Mustafa Yaman, Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Akyürek, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ahmet Cengiz, idari amirler ve vatandaşların katılım gösterdiği tiyatro gösterisi duygusal anlar yaşattı.

‘Garnizon Şehitliğinde Anma’

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101. yıl dönümü dolayısıyla Balıkesir Garnizon Şehitliği’nde tören düzenlendi. Balıkesir Şehitliğindeki tören Türkiye Harp Malülü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Balıkesir Şubesinin çelenk sunumu ile başladı. Şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam eden törende Öğretmen Yarbay Veysel Balcı günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Yarbay Balcı ‘Bugün, Çanakkale’nin geçilemeyeceğinin, Türk milletinin esir edilemeyeceğinin, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet payidar kalacağının tüm dünyaya ispatlandığı gündür. Türk töresinde, vatan, millet ve bayrak sevgisi her sevginin üstünde gelir. Bunun içindir ki, Türk insanı vatan için ölmeyi bir görev bilmekte, oğlunu şehit veren anne ve baba acısının yüreğine gömerek ‘vatan sağ olsun’ diyebilmektir.  Türk milleti için bayrağının gölgesinde yaşamak özgürlük ve bağımsızlığın teminatıdır. Bayrak, vatan ve millet gibi yüce değerler için canını feda ederek şehitlik mertebesine ulaşmak, Türk insanı için en büyük rütbe ve şereftir’ ifadelerini kullandı. Konuşmanın ardından Balıkesir İl Müftü Vekili Necati Kara Şehitlerin ruhları için dua etti. Şehitlik defterinin imzalanmasının ardından protokol mensupları, Şehit aileleri ve vatandaşlar şehit kabirlerini ziyaret ederek çiçek bıraktılar.

 ‘Yüzyılın Şanlı Kahramanları’

Garnizon Şehitliğinde yapılan törenin ardından Salih Tozan Gösteri ve Sanat Merkezinde, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 101. Yıldönümü nedeniyle sahnelenen ‘Yüzyılın Şanlı Kahramanları’ tiyatro gösterisi, Çanakkale şehitlerimizin yaşadıklarına dair kesitler sundu. Balıkesir’ li ayakkabıcı Cevdet amca, Kınalı kuzular gibi anekdotları canlandıran öğrenciler, izleyicilerden alkış aldı. ‘Ben size taarruz’u emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum.’ Sözleriyle askerlerine emir veren Mustafa Kemal Atatürk’ü canlandıran öğrenci ise o günleri yaşattı.  ‘Yüzyılın Şanlı Kahramanları’ tiyatro gösterisinin ardından Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Binasında bulunan Çanakkale Özel Sergisi gezildi. Çanakkale Savaşına dair mecmuaların, yazıların, belgelerin sergilendiği sergi gezisinin ardından, Pilav ve ayran hayrı yapıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.