Balıkesir Merhaba Gazetesi

ÇANAKKALE ZAFERİ

ÇANAKKALE ZAFERİ
10 Mart 2015 - 0:03

Genel

Çanakkale savaşları milletimiz için, bir kahramanlık destanı ve kurtuluş savaşını ateşleyen birleştirici bir düşünce meydana getirmiştir. Birinci dünya savaşında (1914-1918) Osmanlı değişik cephelerde savaşmak mecburiyetinde bırakılmış ve bu dünya savaşına en son noktayı koyan bir olay olarak bakmak gerekir.

Osmanlı 1914 te Çanakkale boğazını bütün gemilere kapatmıştı. Savaşın önderi Rusya’nın yardım talebi ile İngiltere ve Fransa Dünyanın en büyük gemileri ve en kalabalık askerleri ile 1915 yılında Çanakkale önlerine gelip yanaştı. Çanakkale boğazını günlerce ağır top atışları ile tahrip etmesine rağmen boğazdan geri çekilmek mecburiyetinde kaldı. Koca Seyitler, Azman Mehmetler, Ali Çavuşlar bu top atışlarında kahramanca destan yazdılar. Tabyalardan kısa menzilli toplarla vatan savunması yaptılar. İşte 240 Kg. top mermisini kaldırma olayı, düşmanın zırhlı gemilerine karşı amansız bir mücadele verilen Mecidiye tabyasında meydana geldi. Bir avuç kahraman, dünyanın en modern silahlarına ve zırhlılarına karşı göğsünü siper etti. Bu donanma boğazı geçemeyeceğini anlayınca geri çekilmek mecburiyetinde kaldı.

Bu defa Gelibolu yarımadasına, Saroz körfezinden asker çıkarma yoluna başvurdular. Kucak kucağa savaşlar ve destanlar bu kara harekâtında yazıldı. En kanlı savaşlar bu çıkartma anında yapıldı. Boğazı geçemeyeceğini anlayan İngiliz ve Fransız askerleri 9 Ocak 1916 tarihinde sessizce geri çekilip kaçtılar.

İtilaf devletlerinin Çanakkale başarısızlığı, Çarlık Rusya’sının çökmesine sebep olduğu gibi, İngiltere Fransa’da da hükümet çalkantıları meydana getirdi. Böylece birinci dünya savaşının seyri değişip, dünya tarih akışına bir etken olarak gösterilebilir.

İtilaf Devletleri Çanakkale savaşına Beş Yüz bin civarında askerle katılmış ve çoğu paralı asker olan bu birliklerin yarısından fazlası telef olmuştur. Türk birliklerinin kısım kısım gönderilmesi ve tedbirli hareket edilmesinden dolayı 190.000 ile 300.000 civarında şehit verildiği tahmin edilmektedir.

Alaylarda, taburlarda ve bölüklerdeki bütün subaylar şehit olduğu için, elde kalan askerlere çavuşlar komutanlık yapmak mecburiyetinde kalmıştır. 26. Alayın 3. taburundaki subayların şehit olması sebebiyle, Ezineli Yahya çavuşun elde kalan 67 askerle verdiği mücadele gibi her tabur kahramanlık destanı yazmıştır. Yahya Çavuş adına yapılan bir abidenin üzerinde yazılı sözlerle yazımızı noktalayalım.

Bir kahraman takım ve Yahya Çavuştular.

Tam üç alayla burada gönülden vuruştular.

Düşman tümen sanırdı bu şahane erleri,

ALLAHI arzu ettiler ve akşama kavuştular.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.