Balıkesir Merhaba Gazetesi

Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı kutlanıyor

Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı kutlanıyor
16 Mart 2015 - 0:02

Genel

Büyük zaferin yıldönümü dolayısı ile Balıkesir’de de geniş bir kutlama programı hazırlandı.Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği’nde bir açıklama yapıldı.

Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıldönümü Balıkesir’de de törenlerle kutlanacak.Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği’nde Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıldönümü dolayısıyla yapılacak kutlamalar ile ilgili geniş bir açıklama yapıldı. Dernek Başkanı Haydar Filiz, etkinliklerin 16-22 Mart tarihleri arasında gerçekleştirileceğini bildirdi. Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Haydar Filiz, “Çanakkale Savaşlarında Balıkesir’in Savaş Bölgesine en yakın yerleşim yerlerinden biri olması dolayısıyla, zaferin her aşamasında sağladığı katkıların yadsınamaz bir gerçek olduğunu belirtti. Filiz, “Kadın-erkek, çocuk-yaşlı demeden tüm halkımız üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirmiş olup, zaferin gizli kahramanlarını da, onların gizli hikayelerini de nesillere aktarmıştır” dedi. Başkan Filiz, bütün Balıkesirlileri düzenlenen etkinliklere davet etti. Kutlamalar, 16 Mart 2015 pazartesi günü Saat:16:00 Valilik binası girişinde açılacak el sanatları, öğrencilerin yağlıboya tabloları, öğrencilerin şehitlere yazdığı mektuplardan oluşan ‘100. Yıl Çanakkale Şehitlerini Anma Sergisi’nin açılışı ile başlayacak. Açılışta Aydın Ayhan’ın ‘Birinci Dünya Savaşına Katılmış ‘Balıkesirli Gazilerden Hatıralar’ adlı kitap ücretsiz dağıtılacak.

GENİŞ BİR EKİP HAZIRLADI

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi”nin 100. yıldönümü etkinlikleri: Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Balıkesir Şubesi 100. Yıl Çalışma Gurubu Gönüllüleri; Proje Yazarı Aydın Kocakuşakoğlu, Mine Ayık, Mine Akçakoca, Süha Ayık, Tarihçi Aydın Ayhan’ın  katkıları ve Türkiye Cumhuriyeti Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Altıeylül Kaymakamlığı, Karesi Kaymakamlığı, İvrindi Kaymakamlığı, Havran Kaymakamlığı, Altıeylül Belediyesi, Karesi Belediyesi, İvrindi Belediyesi, Havran Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Kültür Turizm Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Türk Hava Kurumu, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Balıkesir Şubesi, Balıkesir Musiki Derneği, Kazdak Dağcılık Arama Kurtarma Kulübü, Balıkesir Kartallar Motosiklet Kulubü, Bissa Bisiklet Kulübünün katılım ve destekleri ile toplam 20 kurum ve kuruluş ve Sivil toplum Örgütünün katılımıyla  Hazırlandı.

16 Mart Pazartesi

Saat:16:00 Valilik binası girişi: El sanatları, öğrencilerin yağlıboya tabloları, öğrencilerin şehitlere yazdığı mektuplardan oluşan 100. Yıl Çanakkale Şehitlerini Anma Sergisi açılacak.  Aydın Ayhan’ın ‘Birinci Dünya Savaşına Katılmış ‘Balıkesirli Gazilerden Hatıralar’ adlı kitap ücretsiz dağıtılacak.

18 Mart 2015 Çarşamba

Saat 09.00: Balıkesir Garnizon Şehitliğinde tören.

Saat:10:00: Salih Tozan Kültür Merkezinde Fatma-Emin Kutvar Anadolu Lisesinin oratoryosu,

Saat:11:30’da Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Balıkesir Şubesi’nde fotoğraf, mektup ve tarihe tanıklık etmiş malzemeler sergisi. Zağnospaşa camisi önünde Emekli Astsubaylar Derneği’nin pilav hayrı.

18 Mart 2015 Çarşamba Programı:

Havran’da saat:15:00 el sanatları sergisi.  Karesi Belediyesi Karem Akademi Kınalı Eller Gösteri Topluluğu’nun defilesi.

20 Mart 2015 Cuma Programı:
Salih Tozan Kültür Merkezi Saat:20:00: Balıkesir Türk Müziği Gençlik Grubu Sazları ve Balıkesir Türk Müziği Çocuk Korosu’nun Çanakkale’yi anlatan Türkü ve Ağıtlarla Karesi Belediyesi, Karem Akademi Kınalı Eller Gösteri Topluluğu’nun sunumu.

21 Mart 2015 Cumartesi Programı:

Öğrenciler, Gaziler, katılımcı halktan oluşan ve Kartallar Motor Kulübü’den konvoy.Saat :09:00‘da  Balıkesir Başçeşme Mezarlığında tören Gazilerin, General Kemal Balıkesir’in kabri başında saygı duruşu ve Kuranı Kerim okunması ile başlayacak.

İkinci tören; 10 :45’de İvrindi/Mallıca köyü mezarlığında Gazilerimizden Azman Dedenin kabri başında ve İvrindi ilçe mezarlığında saat :11:30’da Ali Çavuş’un  kabri başında.

Üçüncü tören: Havran ilçesi Kocaseyit Köyü mezarlığı programı Saat : 14.30’da Koca Seyit Onbaşının kabri başında saygı duruşunda bulunulacak, İstiklal Marşı ve Kuran okunacak.

 22 Mart 2015 Pazar günü Programı:

Program sabah ve Öğleden sonra olmak üzere iki bölümde uygulanacak.

SABAH UYGULANACAK PROGRAM :

BİSSA Bisiklet gurubu Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Balıkesir Şubesi önünden saat :09:00’da hareket edecek. Grup, Değirmen Boğazı kapısına kadar Çanakkale Şehitleri ve  Balıkesir’li Çanakkale Kahramanları Bisiklet  Anma sürüşünü gerçekleştireceklerdir.

KAZDAK Dağcılık Arama Kurtarma İhtisas Kulübü öncülüğünde Balıkesir’li Çanakkale Kahramanları adına Türkiye Emekli Astsubay Derneği üyeleri ve halkın katılımı ile Hiking ( Günü birlik doğa yürüyüşü) yapılacak. Toplanma Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Balıkesir Şubesi önünde Saat :09:00’da olacak

ÖĞLEDEN SONRA UYGULANACAK PROGRAM:

Etkinlikler saat 14:00’de Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Balıkesir Şubesi önündeki Mimar Sinan Teknik Meslek Lisesi Bahçesinde Şehitlerimiz için  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayacak olup Türk Hava Kurumunun öncülüğünde; Radyo Kontrollü Uçak ve Helikopter gösterisi  ile Saat 15:30’da sona erecek.  CEMİL YURTMAN

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.