Balıkesir Merhaba Gazetesi

CANAVARIN OYUNUNU BOZACAK

CANAVARIN OYUNUNU BOZACAK
04 Kasım 2014 - 0:21

Genel

 **Üniversiteye giden yol, 28 bin öğrenci, bine yakın öğretim görevlisi ve Tıp Hastanesi ile hastalarında güzergâhı haline gelerek ciddi yolcu ve sürücü sirkülasyonun yaşandığı yol halini aldı. Trafik canavarının kol gezdiği bu yolda canavarın oyununu kim bozacak?

**Öznesi Altıeylül olan insanlarımızsa gerisi boş harekete geçilmeli diyen Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Paşaköy’ün feryadını duydu ve konuyu İl Koordinasyon toplantısında dile getirdi. Konu Karayollarına ait diyerek ilgilenmemem olmaz. Öznesi Altıeylül  çözüm şart !dedi.

 Paşaköy’ün adeta korkulu rüyası haline gelen ve ölümle anılan yola çare bekleniyor. Konuyla ilgili Paşaköy’de can kayıplarına neden olan trafik canavarının buluşma güzergâhının planları yakında alt üst olacak. Trafik canavarına geçit verilmeyecek, yolda can pazarı yaşanmayacak. 

 KAFAOĞLU İÇİN  ÖZNESİ ALTIEYLÜLSE, GERİSİ TEFERRUAT

İnsan odaklı hizmette, can güvenliği de önemlidir diyen Başkan Kafaoğlu, son zamanlarda can alan kazalardaki yollara dikkat çekti. Özellikle Paşaköylü halkın isteğine çözüm üretme konusundaki hassasiyeti ile yolu gündeme getirerek koordinasyon toplantısında söz alan Başkan, Karayollarının çalışmasının hızlandırılmasını talep etti. Başkan Kafaoğlu MERHABA’nın sorduğu sorulara ise şöyle yanıt verdi: ‘ İl Koordinasyon Kurulu toplantısında bu bahsettiğiniz yol konusunu ben dile getirdim. Bursa Karayolları Balıkesir Bölge birliği de yolların ne durumda oluğu hakkında sunum yaptılar. Çalışmaları olduğunu, yol durumları ile ilgili 2015 yılı için sunulan tekliflerle ilgili bilgileri paylaştılar. Bu güzergah ta  ciddi bir trafik var. Kampüste okuyan 28 bin öğrenci var. Bine yakın öğretim görevlisi var. Sabah 9’dan akşama kadar oraya önemli bir seyir söz konusu. Paşaköy’de ki vatandaşlarımızda yola çıkma konusunda tedirgin oluyorlar. Bu yolla ilgili sıkıntı var ölümlü kazalar oluyor dedim. Çalışmalar yapılıyor dendi hız kazansın istedim.’

YOL ÇALIŞMASINA START İÇİN ADIM

Yeraltı, yerüstü yada ışıklandırma yapılması hususunda araştırılıp bir çalışma yapılması konusunu gündeme getiren Zekai Kafaoğlu Paşaköy’ün sorunu bizim sorunumuzdur. Sorunları çözmek bizim işimizdir diyerek, yol konusunda Karayolları bu işi yapıyor deyip te kenara çekilemeyiz. Gerekirse sorunu onlara aktarıp çözüm için bir şeyler istemekte çözüme bir adım atmaktır dedi. Yapılacak olan yol düzenlemesi ile yoldaki risk oranını düşürmek ve düşürülmesi için çalışma başlatılması öngörülüyor.

KONUYU BİLİYORUZ ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’ Çalışmalar hız kazansın bir can daha gitmeden ne yapılabilirse biran önce hız kazanıp yapılsın. Paşaköyümüz mağdur. Belediye olarak biz yapamıyoruz bu iş Karayollarının ve öznesi Altıeylül olan bir yer için çalışmanın hız kazanması talebimizi biz ilettik .Konu Karayollarını ilgilendiriyor deyipte kenara çekilemeyiz. Konu Atıeylül’ün öznesinde olan vatandaşsa, her işe önayak olmak ve hizmetle görevliyiz. Belediye Başkanlığı zor zanaattır insanların ihtiyaçlarına cevap verme, verebilme sanatıdır diye düşünüyorum. ’dedi.

KAÇAK YAPI YAMA CANIN YANMASIN

Balıkesir yapılaşma konusunda hassas olmalı diyen Başkan Kafaoğlu vatandaşların duyarlı olmasını isteyerek Altıeylül bölgesine giren özellikle kırsal alanlarla ilgili yapılan çalışmalara da değindi ve şöyle dedi: Hem can güvenliği, hem mal güvenliği, hem de yapı anlamında görselliği güzel olacak binalarla mutlu yaşam elde edilebilir. Vatandaşlarımızın yaşadığı alanların öncelikle ruhsatlı olması gerekir. Bunun içinde belediyeye gelinmesi gerekir. Belediye olarak biz ruhsat harcı almıyoruz. Burada proje kısmı da önem taşıyor.5 ayrı projeden vatandaşımız faydalanabiliyor. Biz kırsalda yaşayan mağdur olan vatandaşlarımızı düşünmek zorundayız. Bunun için 5 ayrı tip proje hazırlandı. Proje parası ödemesinler. Kaçak yapı yapıp ta sonradan problem yaşamasınlar diye. Neden? Kaçak yapıya, ne elektrik, ne su bağlanabilir. Yaşamlarını kolaylaştırmak ve problemsiz bir yaşam sağlama adına, ücrette almadan projelerini alsınlar ruhsatlandırıp yaşam kalitelerini de sorunsuz yükseltmiş olsunlar istiyoruz.

ELDEKİ VERİLERLE BİLİNÇLİ GİRİŞİM

Hayvancılıkla ilgili olarak GMKA ile imzaladığımız bir projemiz var. Altı eylül ilçemizde süt sığırcılığı ile ilgilenen üreticilerimizin varlığının tespit edilerek daha sonra biyogaz tesisine geçiş hazırlığı. Eldeki verilerle yapılacak bir girişimin, sonucu da verimli bir şekilde hem üreticiye hem de şehre katkı sunacaktır. Burada amaç üreticimizin varlığını belirleyip verilerle birlikte yapılacak beraberindeki çalışmalardır. Proje ortaklarımızla bu işi yürüteceğiz. Eğitimlerle kurslarla bilinçli bir şekilde bunlar yapılacak. Hayvancılıkla, ilgili hazır bir alt yapımız olmuş olacak. ÖZEL HABER:SEMRA AMAN AKYÜREK

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.